Pilski szpital bez kontraktu na profilaktykę raka piersi

Pilski szpital bez kontraktu na profilaktykę raka piersi
Szpital Specjalistyczny w Pile bez kontraktu na program profilaktyki raka piersi. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z lecznicą nowej umowy.  
 
Co piąty nowotwór, stwierdzony u kobiet w Polsce, to rak piersi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Z tej od lat w pilskim szpitalu specjalistycznym mogły korzystać kobiety od 50 do 69 roku życia. W tym roku jest jednak inaczej.  
 
- Co roku przeprowadzany jest audyt kliniczny, który ma sprawdzić czy szpital, czy placówka, która realizuje ten program spełnia określone wymagania. W przypadku szpitala w Pile, audyt wykazał, że zdjęcia, które były robione podczas badan mammograficznych, były na tyle słabej jakości, że szpital nie przeszedł tego audytu - mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik poznańskiego oddziału NFZ. 
 
Jednostka akredytacyjna opiniuje tylko część zdjęć wykonanych w trakcie programu i na tej podstawie dokonuje oceny. Placówka odwołała się od negatywnego werdyktu, jednak bez skutku.





Jak tłumaczy dyrektor szpitala, zawinił tu najprawdopodobniej czynnik ludzki.  
 
- Od niedawna mamy nowy mammograf cyfrowy, a w związku z tym być może nie do końca jesteśmy w stanie właściwie prowadzić tej diagnostyki, z czym ja się oczywiście nie zgadzam. To jest doskonały mammograf jako taki, natomiast jakiś element w tej materii zawiódł - mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. 
 
Dlatego też decyzją dyrekcji, pracownicy szpitala wykonujący badania, zostali wysłani na dodatkowe szkolenia. Szpital Specjalistyczny o ponowne podpisanie umowy z NFZ na profilaktykę raka piersi może jednak liczyć najszybciej w przyszłym roku. Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka piersi w Pile dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat prowadzi nadal Ars Medical oraz mammobusy, które raz na jakiś czas przyjeżdżają do miasta.

Komentarze