Koszyce to od lat jeden z najszybciej rozrastających się rejonów miasta. Wiele tutejszych dróg nie jest utwardzona. Efekt widać gołym okiem.
- Drogi są tutaj fatalne, nie ma możliwości przejść tu suchą stopą. Nie mam samochodu, chodzę tutaj dużo i denerwuje mnie to, że błoto jest. Jeszcze jak jest ciemno to łatwo wpaść w kałuże. Ciężko z wózkiem przejść - żalą się pilanie.
Tak wygląda codzienność nie tylko mieszkańców Koszyc, ale także m. in. Motylewa. Łącznie w Pile leży niemal 147 km publicznych dróg gminnych z czego ponad 30 km to drogi gruntowe i wewnętrzne. Miasto naprawia je doraźnie, wyrównując je przy użyciu ciężkiego sprzętu. To jednak nie zdaje egzaminu na długo...
Dlatego dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile chce odejść od tego rodzaju napraw.
Czyli wykorzystując odpady asfaltowe powstałe w wyniku frezowania naprawianych czy przebudowywanych dróg. W tym roku w miejskiej kasie zabezpieczono na ten cel około 2 mln złotych, co wystarczy na trwalsze podreperowanie kilku ulic w mieście.
- Takie inwestycje zaplanowaliśmy m. in. na ulicy Brzoskwiniowej, Pracowniczej i Rzecznej i będziemy pracować nad rozszerzaniem tego katalogu - dodaje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.
Co roku w budżecie miasta miałyby być zabezpieczone na ten cel podobne pieniądze. Docelowo też, nie wszystkie drogi w Pile będą zalewane asfaltem. Na niektórych zainstalowane zostaną m. in. ażurowe płyty co zdaniem prezydenta miasta jest tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem.
- Ułatwiają dojazd i uniemożliwiają tworzenie się dziur czy utrudnień dla mieszkańców, a z drugiej strony powodują, że ta lokalna retencja jest zdecydowanie lepsza - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Dotyczy to jednak tylko dróg osiedlowych i dojazdowych. W przypadku większych, jak Kazimierza Wielkiego nadal wygrywa asfalt. Urzędnicy przygotowują przetarg na wykonanie dokumentacji na przebudowę tej drogi. Znacznie szybciej, bo jeszcze w tym roku przebudowana zostanie ul. Tartaczna.
Komentarze