Kilka dni temu doświetlono przejścia przy ulicach: Okrzei i Podchorążych. Wcześniej w kilku innych miejscach, w tym na al. Niepodległości. Idea jest prosta. Gdy na jezdnię wchodzi pieszy, zamontowany na żółtym słupie czujnik ruchu, zwiększa natężenie światła. Wyposażenie jednego przejścia w odpowiedni osprzęt i oznakowanie go kosztuje około 20 tys. zł.
- Naszym marzeniem jest to, abyśmy wszystkie, przynajmniej te ciemne przejścia dla pieszych w Pile mieli doświetlone w kolorze żółtym. Mamy tu dwa kluczowe elementy, słupy oraz oprawy oświetleniowe w kolorze żółtym, oprócz tego tablice D-6 czyli oznakowanie z przejściem
- mówi Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.
… które zyskało także szeroką jaskrawożółtą obwódkę. W mieście postawiono – jak dotąd - 56 takich znaków. Żółty kolor - zdaniem ekspertów - jest najlepiej dostrzegalny w ciemności. W praktyce takie przejścia mają zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji na pasach.
- Kierowcy, którzy zbliżają się do takiego przejścia są w stanie zauważyć je zdecydowanie wcześniej, natomiast zamontowane dodatkowe oświetlenie sprawia, że osoby znajdujące się na tym przejściu, są lepiej widoczne, a tym samym bardziej bezpieczne - zapewnia st. sierż. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji.
Do końca roku w Pile powstanie jeszcze kilka takich przejść. m. in. przy ulicach: Trzcianeckiej i Kazimierza Wielkiego.
Komentarze