Od marca ubiegłego roku żołnierze 12 WBOT włączyli się w walkę z COVID-19. Wspierali medyków, służby sanitarne i samorządy na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego.
- Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z Wojskami Operacyjnymi, w ramach wsparcia Przyszpitalnych Punktów Wymazowych (PPW) wykonali 219 tys. 893 wymazów. Pomagając w Domach Pomocy Społecznej, terytorialsi wykonali 12 tys. 932 testów w 13 placówkach. Wymazy prowadzono również w ramach mobilnego punktu TEST& GO Poznań, który brygada organizowała wraz z medykami ze szpitala im. F. RASZEI. W mobilnym punkcie wykonano 34 tys.732 próbek na obecność COVID-19. Do tych zadań oddelegowano specjalnie przygotowanych żołnierzy. Wojskowi zaangażowali się także w budowę tymczasowych szpitali w Zielonej Górze oraz w Poznaniu oraz w szczepienia - relacjonuje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 WBOT.
Terytorialsi wpierali też policję w sprawdzaniu kwarantanny. W ramach tych działań sprawdzili 304 tys.142 adresów na terenie obu województw. Ponadto żołnierze z wielkopolskiej brygady oddali w 2021 roku ponad 653 litrów krwi. Wspierali też kombatantów.
- Żołnierze od początku pandemii docierają z pomocą do kombatantów i osób starszych. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Odra- Niemen”, ZHP i Strażą Więzienną, dostarczono 3 tys. 720 obiadów dla poznańskich kombatantów. Żołnierze telefonicznie monitorowali potrzeby 124 kombatantów i dostarczali zakupy. Opieką domową objęto 3 kombatantów Armii Krajowej. Terytorialsi służyli wsparciem również przy szczepieniach (transport i rejestracja). W czerwcu 2021 roku, 12 WBOT świętowała wraz z gen. Janem Podhorskim jego 100. urodziny -
dodaje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.
12 WBOT od grudnia nowego dowódcę – płk. Zbigniewa Targońskiego. W ubiegłym roku odbyła się 20 przysięga wojskowa w Skwierzynie. Brygada została tym samym zasilona w blisko 700 żołnierzy. Część z nich trafi pod Piłę.
W 2021 roku rozpoczął działalność 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie.
Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” wspierają też straż graniczną na granicy polsko-białoruskiej.
- Na miejscu, terytorialsi realizują całodobowe patrole piesze i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych Fly Eye. Obsługują maszty oświetleniowe, które poprawiają widoczność. Żołnierze wyposażeni są również w plecaki medyczne, by być gotowym do udzielenia pomocy medycznej - dodaje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.
fot. DWOT/ 12 WBOT
Komentarze