Kolędy po nowemu. Księża zmieniają zasady

Kolędy po nowemu. Księża zmieniają zasady
Trwająca od 2 lat pandemia znacząco przeorganizowała życie Polaków, w tym także ich praktyk religijnych. Zmianie uległy sposoby udzielania sakramentów, funkcjonowanie wspólnot, ale również tryb organizowania tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Jak będzie wyglądać kolęda w 2022 roku?  

Dla chętnych, online, a może tradycyjnie? Wielu wiernych zastanawia się jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda. Ostateczną decyzję co do formy wizyty duszpasterskiej podejmą proboszczowie poszczególnych parafii. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kolęda odbędzie się w sposób tradycyjny po uprzednim zaproszeniu księdza.  

- Stworzyliśmy formularz kontaktowy na stronie parafialnej i drugi taki bardzo prosty sposób, dla starszych osób, wydrukowane są karteczki, które parafianie zabierają do domu, wypełniają i przynoszą do kościoła, bądź na tacę czy do zakrystii - mówi ks. Zbigniew Cybulski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. 

W archidiecezji poznańskiej, do której należy chociażby ten kościół w Czarnkowie nie będzie kolędy w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin w domach, księża zapraszają mieszkańców do kościoła na wieczorną mszę świętą.  

 

– Podzielimy parafię na rejony, ulicę i szczególnie będą zaproszeni parafianie właśnie z tych danych rejonów. Oczywiście będą też zaproszeni reprezentanci rodzin, żeby ludzi nie było zbyt wielu w kościele, żeby uniknąć tłumów

- tłumaczy ks. Krzysztof Makosz, proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Czarnkowie.  

A jak pokazują dane kolędę przyjmuje więcej osób niż jest wiernych regularnie chodzących do kościoła. Podczas wizyty duszpasterskiej poruszanych jest wiele kwestii.  

- Będziemy się dzielić z parafianami tym co się nam udało w tym roku zrobić, jakie mamy problemy także i wychowawcze, problemy w szkole i sytuacje, które są i to jest temat, który jest nam zadany zawsze na wizycie duszpasterskiej. Administracyjne sprawy oczywiście są ważne, ale proszę mi wierzyć nie najważniejsze - zapewnia ks. Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. 

Kolęda wielu kojarzy się także z kopertą z pieniędzmi, które przeznaczane są później na parafialne remonty czy utrzymanie seminarium, kurii lub domu księży emerytów. Przez pandemię finanse kościoła uległy dramatycznemu pogorszeniu.  

- Wierni mają takie poczucie, że jest pod tym względem ciężko w parafiach, ze względu na pandemię i myślą o swoich parafiach. Trzeba przyznać, że dbają od tej strony finansowej i tutaj się należy wielki ukłon wszystkim, którzy widzą te potrzebę i wspierają swoich duszpasterzy - mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 

Wizyty duszpasterskie już się rozpoczęły i w większości parafii potrwają do końca stycznia. Wszystkie informacje dotyczące terminów oraz form kolędy można uzyskać w kancelariach parafialnych lub na stronach internetowych.

Komentarze