W tym roku w 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz pierwszy pamięć o zwycięskim zrywie będzie świętowana w całym kraju. Wnioskowało o to 8 tysięcy Wielkopolan, w tym także samorządy. Ustawę ustanawiającą dzień 27-go grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał we wtorek w historycznym budynku Hotelu Bazar Andrzej Duda - Ustawa zostanie opublikowana niezwłocznie - zapewniał prezydent podkreślając jednocześnie waleczność i doświadczenie bojowe powstańców.
- Zdecydowana większość, którzy w tym powstaniu walczyli, to byli ci co zdobywali swoje doświadczenia w czasie I wojny światowej, być może właśnie dlatego wielu spośród walczących umiało się chronić przed kulami i dlatego też, liczba poległych nie była aż tak wielka, a powstanie było wielkim sukcesem - mówi Andrzej Duda, Prezydent RP.
Powstanie – zdaniem inicjatorów ustanowienia święta - zasługuje na upamiętnienie także w podręcznikach szkolnych, nie małym akapitem jak dotychczas, tylko przynajmniej całym rozdziałem.
- Marzy nam się, aby młodzi ludzie w Polsce w podręcznikach szkolnych przeczytali o tym dumnym, zwycięskim powstaniu, o tych którzy walczyli o kształt granic odradzającej się ojczyzny przede wszystkim chodzi o granice wschodnie - mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Historycy szacują, że w tym zwycięskim zrywie, zginęło około dwóch i pół tysiąca powstańców. Walki w 1918 i 1919 roku toczyły się nie tylko na terenie Wielkopolski, ale też na terenie obecnych województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.
Kolejny etap batalii o pamięć o powstaniu toczy się teraz o nowoczesne muzeum. Szacunkowy koszt budowy to około 200 mln zł.
fot. Kancelaria Prezydenta RP
Komentarze