Wapno - gaszone, malarskie, budowlane

Wapno to substancja szlachetna towarzysząca człowiekowi od tysiącleci. Jest to materiał uniwersalny, stosowany we wszystkich dziedzinach gospodarki, szczególnie w budownictwie. Wapno, pomimo odkrycia cementu, jest nadal niezastąpione w wielu zastosowaniach budowlanych, nie tylko w technikach tradycyjnych, ale i współczesnych. Jest to materiał nowoczesny, ponieważ wchodzi w skład nowych rozwiązań zapraw, np. przy produkcji suchych mieszanek tynkarskich czy mas klejowych. Warto wspomnieć, że wapno jest produktem naturalnym, który nie zawiera szkodliwych dla człowieka substancji. Obecnie produkowane jest w kontrolowanych warunkach przemysłowych, objęte odpowiednimi normami.

Wapno w budownictwie

Wapno budowlane to inaczej wodorotlenek wapnia, jest to najbardziej wszechstronny produkt wśród materiałów wiążących. Wapno stosowane jest w zaprawach murarskich i tynkarskich. Znajduje zastosowanie w bieleniu ścian i sufitów budynków. Ma działanie dezynfekujące. Wapno może być stosowane w oczyszczaniu soku buraczanego lub do zmiękczania wody. Stosowane jest w stomatologii jako podkład do wypełniania ubytków. Jest to produkt całkowicie naturalny, a w Polskim budownictwie nigdy nie zaprzestano jego używania. Wapno znajdziemy w sklepie Castorama na stronie https://www.castorama.pl. Spełnia ono najwyższe standardy jakości.

Zastosowanie wapna gaszonego

Wapno gaszone nazywane również wapnem lasowanym powstaje w reakcji gaszenia wapna palonego. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Wchodzi w skład zapraw tynkarskich oraz murarskich. Aby podnieść jakość masy murarskiej warto zastosować wcześniejsze moczenie wapna, mimo, że nie jest to wymagane. W przypadku zapraw tynkarskich cementowych i cementowo-wapiennych wcześniejsze moczenie jest konieczne. Wapno gaszone znajduje zastosowanie w bieleniu ścian i sufitów budynków. Ma działanie dezynfekujące podłoże, likwiduje pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze. Uodparnia pomalowane powierzchnie na rozwój pleśni czy grzybów. Bielenie ścian warto przeprowadzić w budynkach gospodarczych, piwnicach, oborach, w łazienkach, pralniach czy kuchniach. Powstała warstwa ochronna jest nieścieralna.

Wapno malarskie gotowe do użycia

Wapno malarskie to wyrób gotowy do użycia, posiada właściwości antyseptyczne, dlatego warto je stosować w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć i grzyba. Wapno może być stosowane do zapraw murarskich i jako dodatek do farb emulsyjnych. Farby te używamy do malowania wewnątrz pomieszczeń w celu poprawy paroprzepuszczalności powłok malarskich oraz czasem do obniżenia kosztów malowania. W ogrodnictwie wapno malarskie służy do ochronnego bielenia drzew i krzewów – robimy to późną jesienią lub wczesną wiosną, a także do malowania krawężników. Wapno malarskie jest gotowe do użycia po dokładnym wymieszaniu, w trakcie bielenia należy czynność powtarzać. Przed wymieszaniem produkt może być rozwarstwiony, ale nie świadczy to o złej jakości wapna. Rozcieńczamy je wodą pitną. Jeśli chcemy je zastosować jako dodatek do farb, musimy upewnić się, że producent farby dopuszcza taką możliwość.  

Rola wapna budowlanego w produktach budowlanych

Wapno budowlane sprzedawane jest pod postacią bardzo drobno zmielonego proszku: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/cementy-wapno-kruszywo/wapno.html, które jest gotowe do użycia jako składnik zapraw murarskich, tradycyjnych, grubowarstwowych, gładzi szpachlowych, farb wapiennych, tynków wewnętrznych i zewnętrznych czy mineralnych tynków cienkowarstwowych stosowanych przy ocieplaniu ścian zewnętrznych na mokro. Dodawanie wapna pozytywnie wpływa na cechy zapraw i mas tynkarskich. Poprawia urabialność, plastyczność, przyczepność do podłoża, zdolność do utrzymywania wody, wydłuża czas, w którym zaprawa nadaje się do użycia, np. w trakcie upałów. Dzięki dodawaniu wapna budowlanego wszelkie wyroby zapraw są mniej podatne na odspojenia i pękanie pod wpływem naprężeń. Wapno korzystanie wpływa na szczelność i mrozoodporność tynków. Ponieważ jest to produkt całkowicie naturalny i bezpieczny dla zdrowia, to korzystanie wpływa na mikroklimat pomieszczeń.


fot. materiały własne klienta

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.