- Programem szczepień przeciwko wirusowi HPV objęte są dziewczynki urodzone w roku 2007, 2008 i 2009, uczęszczające do pilskich szkół podstawowych. Szacunkowa liczba tych dziewczynek to około 1200. Zabezpieczonych mamy ponad 940 tys. zł. Niewiele samorządów podejmuje ten wysiłek i przyjmuje na siebie koszt - mówi Mariola Chełminiak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych UM
Piły.
To kolejny program bezpłatnego i dobrowolnego szczepienia przeciwko HPV finansowany przez samorząd. W poprzednim brakowało preparatów. Te dostarczane były w pierwszej kolejności do krajów, gdzie szczepienia te są obowiązkowe i refundowane przez państwo. Teraz sytuacja ma się zmienić, dlatego Piła przygotowała program szczepień na kolejny rok.
Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, szczepienie przeciwko HPV jest skuteczną formą zapobiegania nowotworowi szyjki macicy. Musi być jednak wykonane przed rozpoczęciem współżycia, czyli przed potencjalnym zakażeniem. Co roku z powodu raka szyjki macicy przedwcześnie umiera blisko 2 tysiące Polek.
Komentarze