Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości do 80% wyjazdów organizowanych w trakcie zajęć lekcyjnych, których program będzie obejmował zrealizowane określonej liczby punktów w czterech wskazanych przez ministra obszarach edukacyjnych: “Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, “Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego”, “Kultura i dziedzictwo narodowe” i “Największe osiągnięcia polskiej nauki”.
– Chcę, ażeby uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami udawali się zdecydowanie częściej niż miało to miejsce do tej pory do miejsc, które oferują i które mają bardzo duży potencjał edukacyjny - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Ministerstwo stworzyło listę miejsc do których wycieczki będą dofinansowane. I tak znajduje się na niej chociażby Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego czy Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej. Narzucenie odgórnie miejsc wycieczek nie podoba się niektórym nauczycielom.
– Do tej pory było tak, że to wychowawca wybierał miejsce w porozumieniu z rodzicami i uczniami, a najważniejszy było to, żeby poznawać historię Polski w ogóle, a nie ukierunkowaną w jakimś tam zakresie - twierdzi Beata Szymańska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile.
Dlatego część nauczycieli zarzuca ministrowi chęć indoktrynowania uczniów. Przemysław Czarnek odpowiada, że nikogo do wyjazdu nie zmusza. Na liście są jednak też miejsca, które nie budzą sprzeciwu pedagogów.
- Są tam naprawdę atrakcyjne miejsca, można wymienić chociażby Hydropolis wrocławskie, czy ośrodki uniwersyteckie w Krakowie, muzea w Krakowie, kopalnie soli w Wieliczce. Także jest naprawdę mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić - zapewnia Katarzyna Włodkowska, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.
Nabór wniosków rusza już 6 września i potrwa do końca miesiąca lub do wyczerpania pieniędzy. Tych ministerstwo zarezerwowało 15 mln złotych. O tym kto otrzyma dofinansowanie zadecyduje data złożenia wniosku. Czasu więc zostało niewiele.
- Zainteresowanie jakieś będzie, aczkolwiek 100% pewności nie mam, bo to jest w mojej ocenie trochę mało czasy, żeby przygotować wycieczkę, tym bardziej że z dokumentów wynika, że ta wycieczka musi się odbyć w tym roku kalendarzowym, czyli do grudnia - mówi Sebastian Dzikowski, dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu UM Piły.
Wnioski do ministerstwa w imieniu szkół składa organ prowadzący. Dofinansowanie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania czy wyżywienia.
Komentarze