To drażliwy temat, bo według obowiązujących obecnie przepisów pracodawca nie może wymagać podania przez pracownika informacji o szczepieniu. Jak jednak donosi „Rzeczpospolita”, to ma się zmienić. Powołując się na wypowiedzi Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, dziennik opisuje nadchodzące zmiany w prawie. Jeżeli wejdą w życie, pracodawca zyska możliwość selekcjonowania podwładnych na zaszczepionych i niechronionych przed COVID-19.
- Nowe przepisy mają bowiem przewidywać możliwość przesuwania niezaszczepionych pracowników tak, by oddzielić ich od zaszczepionych czy odsunąć od obsługi klientów – czytamy w
gazecie, która zwraca także uwagę, że może się to dobić na zarobkach. Taki pracownik może zostać odesłany na niższe stanowisko z niższą pensją. W grę może wchodzić także zwolnienie z pracy, a powodem ma być niemożność zapewnienia zatrudnienia bez konieczności zwalniania innych pracowników.
O tego typu rozwiązania minister zdrowia Adam Niedzielski był także pytany przez dziennikarzy „Faktu”.
- Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń – powiedział minister zdrowia i dodał, że możliwość sprawdzania przez pracodawców, czy ich podwładni się zaszczepili, jest rozważana. - Jesteśmy po analizie tego zagadnienia i na pewno wymaga to zmian ustawowych. Trwają takie prace, by taki projekt przygotować; ewentualnie podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia) - powiedział szef MZ, który dopuszcza możliwość przesunięcia niezaszczepionego pracownika na stanowisko, na którym nie będzie miał kontaktu z klientami. W ocenie Niedzielskiego miałoby to rację bytu.
fot.: iStock
Komentarze