W Polsce występuje blisko 450 gatunków pszczół. Te pożyteczne owady nie miały tej wiosny łatwo.
- Pszczoły nie lubią silnych wiatrów, wody i niskiej temperatury. Jeśli trafiamy na taką zmienną aurę, jaka jest w tej chwili, która można by powiedzieć, jest typowa, ale nie jest korzystna dla pszczół - tłumaczy dr Paweł Owsianny z Fundacja Pszczoła i dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.
Pszczoły nie miały też z czego zbierać pyłku i nektaru, bo tej wiosny rośliny zaczęły później kwitnąć. Aby przetrwać, musiały być dokarmiane. Pogoda i zmiany klimatu to nie jedyne zagrożenie. Przemysłowe rolnictwo i nadmierna chemizacja także im szkodzi.
- Przede wszystkim stosowanie środków owadobójczych nie wtedy, nie w takich ilościach jak trzeba - dodaje dr Paweł Owsianny.
Przed rokiem jeden z rolników opryskiwał rzepak w środku dnia, kiedy pszczoły pracują, w dodatku zakazanym środkiem. Przez silnie trujący oprysk zginęło niemal 250 pszczelich rodzin, czyli około... 7,5 mln pszczół. Prokurator dla rolnika z Dolnego Śląska domaga się surowej kary.
Fundacja Pszczoła chce sprawdzić jak wygląda kondycja miejskiego środowiska na podstawie badania roślinnych pyłków.
- Zaangażowane w to jest środowisko międzynarodowe, więc badania będziemy przeprowadzali w belgijskim laboratorium, które prześle nam wyniki, na podstawie których będziemy mieć wiedzę, na podstawie których będziemy mogli podjąć działania ulepszające w naszym mieście - wyjaśnia Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła.
Próbki zostaną przebadane na obecność pestycydów oraz metali ciężkich. Wyniki pokażą także, jak wygląda roślinna bioróżnorodność na terenie Piły. W ramach akcji powstał także specjalny klip. Pilskiej pszczole głosu udzielił Czesław Mozil.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół fundacja Ratujmy Zwierzaki zorganizowała specjalną zbiórkę na rzecz Fundacji Pszczoła. Zebrane w ten sposób pieniądze pomogą ratować te pracowite owady.
- Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę bazy edukacyjnej oraz na stworzenie miniparku roślin, w którym będziemy pokazywać jakie rośliny są idealne dla pszczół, w jakim okresie kwitną, jak je posadzić, jak o nie dbać, jak je pielęgnować - tłumaczy Krzysztof Rauhut z Fundacji Pszczoła.
Pieniądze na ratowanie pszczół można wpłacać za pośrednictwem portalu siepomaga.pl lub pod adresem ratujmyzwierzaki.pl/pszczola.
fot. Pixabay
Komentarze