W nowej siedzibie pilskiego oddziału Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącej się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 43 pojawiły się dwa takie urządzenia.
- Dawcy oddają osocze w trzech cyklach. Jeden cykl jest pobierania krwi, odwirowuje się osocze i krwinki z powrotem wracają do dawcy - tłumaczy pielęgniarka Joanna Grzegorczyk.
Procedura nie jest długa. Trwa około pół godziny. Najpierw trzeba się jednak zarejestrować.
- Z każdym dawcą przeprowadzany jest krótki wywiad lekarski. Lekarz zbierze dokładnie informacje, które są potrzebne aby pacjenta zakwalifikować i wtedy umawiamy dawcę na określony dzień i godzinę do oddania osocza. Dotychczas w Pile oddało je 9 osób. Widzimy, że zainteresowanie jest - potwierdza lek. med. Agnieszka Łaba, zastępca dyrektora RCKiK w Poznaniu.
Osocze - jak podkreślają lekarze - to cenny lek dla osób najciężej chorych na COVID-19. Jest go nadal za mało. Tak samo jak krwi. Przez większą liczbę wypadków oraz przywrócenie operacji planowych w wielu szpitalach, stała się ona deficytowa. Szczególnie z grup ujemnych 0 Rh- A Rh- i B Rh-.
- Nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić krwi dlatego tak bezcenna jest pomoc krwiodawców. Bez zgłaszających się dawców, bez ich zaangażowania, nie będziemy mieli tego bezcennego leku dla pacjentów w szpitalu - dodaje lek. med. Agnieszka Łaba.
Samo oddanie krwi to dość szybka i bezbolesna procedura.
- Sam fakt oddania to jest dobre kilka minut a radość z tego żeby pomóc komuś a może kiedyś w przyszłości nawet bliskiej osobie jest bardzo dobrą motywacją do oddawania - przekonuje krwiodawca Krzysztof Pakuła.
Krew tak jak osocze można oddawać w Pile od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 10:30.
Komentarze