O tym, że przygoda z rolnictwem, szczególnie na samym początku nie jest łatwa, zapewnia rolnik z Gajewa koło Czarnkowa Adam Warnke. Sam specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego.
– Trzeba być też hobbystą, żeby to prowadzić, przede wszystkim produkcję zwierzęcą pewnie. Dotacja może być takim impulsem dla tego rolnika, żeby podjął się tych trudnych wyzwań, tego planu na przyszłość – mówi Adam Warnke, rolnik z Gajewa.
Przyszłość może stać się nieco łatwiejsza dzięki 150-cio tysięcznej dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Są to „Premie dla młodych rolników”.
– O taką dotację może ubiegać się osoba poniżej 40 roku życia, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy jest posiadaczem minimum jednego hektara – informuje Edyta Lebiedzińska, ARiMR Poznań.
Rolnik otrzymane wsparcie może przeznaczyć na zakup nowego sprzętu i wyposażenia gospodarstwa, remont, przebudowę lub budowę budynków, a także zakup gruntów. Pieniędzy tych nie można przeznaczyć na hodowlę kur, kaczek, gęsi czy indyków. Na realizację załączonego do wniosku biznesplanu, młody rolnik ma 3 lata. Termin składania wniosków upływa 29 maja.
Także z obszarami wiejskimi, choć nie tylko, związany jest program Działaj Lokalnie, realizowany przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania.
- Na różne inicjatywy społeczne na obszarach wiejskich i w małych miastach. Są to różne warsztaty, różne przedsięwzięcia w zakresie ochrony środowiska, jakieś działania rekreacyjne, integracyjne. Praktycznie można zrobić wszystko – mówi Agnieszka Kulesza, prezes Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD.
Wszystko, co zintegruje lub zaktywizuje lokalną społeczność. Wyłączony jest tylko zakup broni i działania związane z kultem religijnym. O dotację w wysokości 3 tys. zł ubiegać się mogą organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Działania objęte wsparciem nie mogą być jednorazowe, powinny trwać minimum 2 miesiące. Wnioski można składać do 19 maja włącznie za pomocą generatora wniosków „Działaj Lokalnie”.
Komentarze