Pies z adopcji, czyli jak pomóc psu w pierwszych dniach w nowym domu

Pies z adopcji, czyli jak pomóc psu w pierwszych dniach w nowym domu
Adoptując psa np. ze schroniska dajesz mu ogromne szczęście i chcesz dla niego jak najlepiej. Ważne jest dla ciebie, żeby czuł się bezpiecznie u twojego boku. Zabrany z poprzedniego miejsca (schronisko, dom tymczasowy) pies nie rozumie, co się dzieje i mimo twoich najlepszych intencji będzie odczuwał stres związany z nową sytuacją.

Pierwsza jazda samochodem (autobusem, tramwajem) z nieznanym mu człowiekiem; nowy dom - czyli nieznane mu miejsce, wywołują u niego duży stres, dlatego pamiętaj:

1 . Nie powiększaj stresu psa swoją nadgorliwością – przytulanie, głaskanie (zwłaszcza po głowie!), ciągłe mówienie do psa – nie pomogą. Bądź pewny/a siebie, ale pozwól mu na samodzielne poradzenie sobie z nową sytuacją i zapoznanie z jego nowym otoczeniem. Jeśli chce siedzieć w kącie, niech siedzi. Sam zdecyduje kiedy z niego wyjść i podejść do ciebie.
2. Przez pierwsze kilka dni nie zachęcaj dzieci do zabawy z psem, jeśli ten nie wyraża na to większej ochoty. Powstrzymaj się przed zapraszaniem do domu osób innych niż domownicy przez pierwszych kilka dni. Pies potrzebuje spokoju i czasu, a taka wizyta to dodatkowe bodźce i stres.
3. Wykorzystuj każdą sytuację, w której pies sam podchodzi do ciebie - nagradzaj go smaczkami i spokojnymi pochwałami. Gdy go przywołujesz do siebie - nagradzaj psa w ten sam sposób. Takie postępowanie daje zwierzęciu czytelną informację, że od ciebie może spodziewać się tylko dobrych rzeczy i że to co dostaje ma związek z jego zachowaniem.
4. Przez pierwsze dni twój pupil może reagować niepokojem i szczekaniem na różne, nowe dla niego dźwięki: odgłosy z klatki schodowej (wiele psów nie zna schodów, nie umie po nich chodzić, mogą się też bać echa na klatce schodowej) i ulicy, tykanie zegara, pralkę, odkurzacz, hałasujące, dziecięce zabawki na baterie etc. Unikaj też ostrych odświeżaczy powietrza, ich zapach może drażnić wrażliwy węch psa. Wkrótce pies przyzwyczai się do nowych odgłosów oraz zapachów i uspokoi się na tyle, że sam zacznie nawiązywać kontakt z otoczeniem.
5. Z kąpielą psa i wizytą u weterynarza poczekaj 5 – 7 dni, jeśli to tylko możliwe. Nie narażaj go na dodatkowy stres. Jeżeli twój psiak bezstresowo znosi pobyt w nowym miejscu, nie ma konieczności stosowania się do tej zasady.
6. Legowisko psa umieść w możliwie spokojnym miejscu, nigdy nie w ciągu komunikacyjnym (np. w korytarzu), gdzie zwykle jest duży ruch i gwar. Psy to zwierzęta towarzyszące, mają silną potrzebę przebywania w miejscu gdzie skupia się cała rodzina. Pozwól więc, by legowisko znalazło się np. w salonie, jednak w miejscu nieco ustronnym, koło fotela lub przy kanapie. Dzięki temu pies będzie miał jednocześnie trochę spokoju i „oko na domowników”.
7. Przygotuj się na to, że twój nowy pupil może załatwić swoje potrzeby w domu. Pamiętaj, że może się to zdarzyć nie tylko szczeniakowi, ale też dorosłemu psu. Pies nie zna jeszcze rytmu dnia codziennego swojej nowej rodziny, nie wie kiedy może spodziewać się wyjścia na spacer. Potrzebuje czasu, by nauczyć się wszystkiego. W pierwszych dniach wyprowadzaj go możliwie często, np. co 3 godziny. Jeśli bez problemu wytrzymuje ten czas, możesz pomału wydłużać odstępy między spacerami. Jeśli jednak zdarzy się „wpadka”, nie wolno karać za nią psa. To nie jego wina, że nie został wyprowadzony na czas!
7. Okres adaptacji psa w nowym miejscu trwa około 2 - 4 tygodnie (czasami ten okres się wydłuża).

Karmienie
1. Postaraj się nie zmieniać gwałtownie diety psa. Nagła zmiana diety w połączeniu z dużym stresem mogą spowodować biegunkę oraz obniżyć odporność psa na choroby.


2. Pierwszego dnia nakarm psa małą porcją jedzenia. Jeżeli pies nie ma apetytu, nie dokarmiaj go smakołykami. Kiedy twój psiak łapczywie zjada każdą porcję jedzenia, nie dokładaj mu kolejnej dawki.
3. Pies musi mieć cały czas dostęp do czystej wody!

Spacery
1. Przez pierwsze dni wyprowadzaj psa na krótsze, ale częstsze spacery, najlepiej w to samo miejsce. Pamiętaj o dobrze dopasowanej obroży i/lub szelkach!
2. Może zdarzyć się, że na początku pies będzie bał się wychodzenia na dwór lub ze stresu załatwi się w domu. Nie krzycz na niego! Bez komentowania i ze spokojem posprzątaj bałagan i od razu wyprowadź psiaka na spacer.
3 . Pierwsze spacery z twoim nowym pupilem powinny odbywać się w spokojnym, bezpiecznym miejscu, z dala od ruchliwej ulicy.
4. Zaopatrz swojego pupila w identyfikator lub/i zaczipuj go.
5. Podczas pierwszych spacerów nie spuszczaj psa ze smyczy! Najpierw naucz go przychodzenia na zawołanie.
6. Pozwalaj pupilowi na kontakty z innymi psami. Mijając je podczas spacerów umożliw psiakowi przywitanie się z psim kolegą i nie napinaj przy tym smyczy!
7. Podczas spacerów nie pozwalaj na głaskanie psa przez obce osoby – pies może bać się nieznanych sobie ludzi i dotyk obcej osoby może powodować u niego dodatkowy stres. Jeśli chcesz by Twój pies ci ufał, zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa i chroń przed niepotrzebnym dyskomfortem w takich sytuacjach.

UWAGA!
Statystycznie najwięcej ucieczek psów ma miejsce w czasie transportu do nowego domu lub w pierwszych dniach po adopcji!
Pies sam w domu
1. Pies zostając sam w domu może odczuwać lęk związany z twoją nieobecnością. Wiele osób adoptując psa, bierze dni wolne, aby móc spędzić z nim całe dnie i przyzwyczaić go do siebie. Jest w tym jednak mały haczyk: pies przyzwyczaja się również do tego, że cały czas z nim jesteś, a problem powstaje, gdy pies zostanie sam w domu. Oczywiście, warto wziąć urlop, lecz warto również od pierwszego dnia systematycznie ćwiczyć z psem pozostawanie w domu. Zacznij od pozostawienia psa w jednym z pomieszczeń w domu, sam wyjdź do innego pokoju. Wróć po kilku minutach i daj psu smakołyk, pochwal go, pobaw się z nim. Stopniowo zwiększaj czas nieobecności. Do nauki wykorzystuj też wyjścia do sklepu, na pocztę, do znajomych etc.
2. Wbrew powszechnej opinii, zniszczone meble i reszta wyposażenia mieszkania nie są manifestacją zemsty czy złośliwości psa! Zniszczenia są objawem nudy, lęku separacyjnego i frustracji psa, który został sam w domu.
3. Jeżeli po powrocie do domu zastaniesz pogryzione przedmioty, nie karz psa! Nie przyniesie to rezultatu, ponieważ pies zostanie skarcony za późno i nie skojarzy kary z pogryzionymi rzeczami, nawet jeśli wskażesz palcem na zniszczenia! W głowie psa natychmiast zaczną się budować negatywne skojarzenia związane z twoim powrotem do domu – zacznie się bać tej chwili i z powodu stresu niszczyć jeszcze bardziej.
4. Możesz zabezpieczyć przed pogryzieniem wartościowe przedmioty, poprzez schowanie ich w miejscu, do którego twój pupil nie będzie miał dostępu.
5. Pomóż psu w oczekiwaniu na twoje przyjście: zostaw mu zabawki, którymi będzie mógł się zająć. Na rynku jest wiele interesujących pozycji: gryzaki gumowe, bawełniane, piłeczki, zabawki typu Kong, maty węchowe i wiele innych.
Najlepszą metodą nauki jest stosowanie nagród i pomijanie kary.

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na dobre zachowania, ponieważ uważamy je za coś oczywistego, natomiast za złe karzemy. W wychowaniu psa najlepiej sprawdza się odwrotna technika: nagradzamy za dobre zachowania, niepożądane ignorujemy. Nagradzając za dobre zachowania zwiększamy prawdopodobieństwo ich ponownego wystąpienia. Ignorując zachowania niepożądane doprowadzimy do ich wygaszenia.

fot. i opr. Aleksandra Rucka - dział Adopcji Pilskiego Schroniska dla Zwierząt

Komentarze