Cyberbezpieczeństwo to strategiczna dziedzina w dobie coraz bardziej zinformatyzowanego świata. Dane, które gromadzi wszechobecna technologia wymagają specjalnej ochrony. Dlatego też Ministerstwo Obrony Narodowej chce szybko wykształcić specjalistów w tym zakresie.
- Walka z zagrożeniami w cyberprzestrzeni, nie jest już wyzwaniem przyszłości ale teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie rosnąc z roku na rok. Specjaliści stwierdzili już, że brakuje około 7 tys. fachowców w tej dziedzinie - mówi ppłk. Bogusław Kaczmarek, koordynator klas wojskowych w ZST w Pile.
MON podjął decyzję o tworzeniu fachowców już na poziomie szkół średnich. W całym kraju powstanie 16 klas o specjalnym profilu kształcenia. Jedyną w Wielkopolsce będzie ta w pilskim „Mechaniku”.
- Klasa będzie realizowała swój program, w naszym przypadku jest to technik informatyk, który będzie miał swoje przedmioty wynikające z ramowego programu nauczania i dodatkowo oprócz tych przedmiotów, będą uczyli się właśnie w zakresie walki z cyberbezpieczeństwem. Będą to podstawy kryptografii, podstawy algorytmiki, będzie to zarządzanie informacją, zarządzanie danymi i bezpieczeństwem - tłumaczy Daria Szostak, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Pile.
Choć nabór ruszy dopiero w czerwcu to zainteresowanie ofertą już jest spore. Klasa będzie mogła liczyć maksymalnie 15 uczniów, a nauka potrwa 5 lat. Za kształcenie przyszłych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa odpowiedzialne będzie wojsko i eksperci m.in. z Regionalnego Centrum Informatyki w Bydgoszczy. Na cały program MON przygotował prawie 6 mln złotych. Pilska placówka otrzymała niecałe 300 tys. zł. Część tych środków to wkład własny powiatu.
Komentarze