Na początek trochę historii . Tradycja obchodów dnia babci i dziadka pochodzi jeszcze z lat 60 XX wieku. Uroczystości spopularyzowało warszawskie czasopismo „Kobieta i życie”. Dziś to wydarzenie celebrowane jest na całym świecie. W styczniu świętują dziadkowie z Polski, Bułgarii, czy Brazylii, natomiast jesienią ci mieszkający m.in. w Rosji. Wszędzie wnuki kochają swoje babcie i dziadków za to samo
- Moja babcia to najlepsza przyjaciółka. Piecze pyszne ciasta i gotuje pyszne obiadki - mówią wnuki.
Każdego roku w szkołach i przedszkolach odbywają się specjalne akademie. Przedszkola zapraszały babcie i dziadków, a dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Dziś, z powodu pandemii, świętowanie przeniosło się do... sieci.
- Nagranie zostanie udostępnione w internecie. Dziadkowie i babcie będą mieli możliwość obejrzenia swoich wnuczków w telewizji, czy też na naszej stronie internetowej
- tłumaczy Justyna Głowacka, wychowawca w przedszkolu "Mali Odkrywcy" w Chodzieży.
Najmłodsi przygotowują także drobne upominki: laurki i kalendarze ze zdjęciami. Wielu wnuków, z obawy przed zakażeniem zrezygnowało z wizyt u dziadków. Ci, którzy zdecydowali się złożyć życzenia osobiście mogli liczyć na słodkości przygotowane przez babcie.
Koronawirus sprawia, że seniorzy często czują się samotni. Brakuje im kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, dlatego nie zapominajmy o nich chociaż dziś.
Komentarze