Ubezpieczenie na życie ma zapewniać poczucie bezpieczeństwa w najtrudniejszych sytuacjach w życiu, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej oferty. Zanim podpiszesz umowę, porównaj polisy dostępne na rynku oraz umów się na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym
Przygotowania do rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym – od czego zacząć?
Przed spotkaniem z agentem warto zapoznać się z propozycjami towarzystw ubezpieczeniowych. W tym pomoże Ci internetowy kalkulator ubezpieczeń, np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. Uzupełnij formularz, aby system mógł przygotować zestawienie dostępnych ofert wraz z ich cenami oraz OWU. Kalkulacja pomoże wstępnie zapoznać się z cenami ubezpieczeń ustalić oraz poznać warunki ubezpieczenia, w tym sumę gwarantowaną i zakres ochrony.
Po wybraniu najkorzystniejszej polisy należy umówić się na rozmowę z konsultantem, który potwierdzi prawdziwość podanych danych i przekaże je do wybranych ubezpieczycieli. Następnie doradcy firm skontaktują się z Tobą w celu przedstawienia indywidualnej oferty.
Rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym – co przygotować?
Podczas spotkania doradca przeprowadzi z Tobą wywiad na temat Twojego stanu zdrowia oraz sytuacji życiowej i historii ubezpieczeniowej. Jest to potrzebne do oceny ryzyka ubezpieczeniowego klienta. Agenci najczęściej pytają o:
- wiek,
- historie chorób, w tym o przebyte schorzenia, operacje i pobyty w szpitalu, np. z okresu dzieciństwa,
- nałogi,
- choroby przewlekłe,
- przyjmowane leki,
- styl życia,
- miejsce pracy,
- wysokość miesięcznych zarobków.
Spotkanie z agentem ubezpieczeniowym – o co zapytać?
Wybierasz swoją pierwszą polisę na życie? Z pewnością masz wiele wątpliwości odnośnie do ubezpieczenia. Podczas rozmowy koniecznie zapytaj o:
- dodatkowe umowy – podstawowa polisa chroni wyłącznie na wypadek nieszczęśliwej śmierci. Możesz rozszerzyć jej zakres o ochronę od poważnego zachorowania, urodzenia dziecka, rehabilitacji, hospitalizacji czy urazu ciała,
- sumy gwarantowane – tania oferta jest często związana z małą sumą ubezpieczenia. Zadbaj o to, żeby wysokość świadczenia była zadowalająca,
- wyłączenia odpowiedzialności – towarzystwa udostępniają listy ryzyk, na wypadek których nie wypłacą świadczenia. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieporozumień.
Komentarze