Geneza zrywu wielkopolan tkwiła w przyjeździe do Poznania Ignacego Paderewskiego - światowej klasy pianisty oraz późniejszego premiera RP. Paderewski zamieszkał w hotelu "Bazar", z którego dzień przed wybuchem Powstania, wygłosił płomienne i patriotyczne przemówienie, które zostało przyjęte brawami przez liczną, poznańską widownię. Zaniepokojeni Niemcy następnego dnia zorganizowali przemarsz wojsk przez miasto, w trakcie którego m.in. zrywano polskie flagi, przez co doszło do zamieszek i wybuchu Powstania. W efekcie, po niemal dwóch miesiącach, 16 lutego 1919 roku, powstańcy zakończyli swój zryw sukcesem, a Wielkopolska (ówczesna Prowincja Poznańska) weszła w skład II RP.
W tym roku, z powodu pandemii tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania będą znacznie skromniejsze. Urząd Marszałkowski w Poznaniu zaprasza o 16:40 na oglądanie ceremonii przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Będzie można ją obejrzeć TUTAJ
.
Natomiast na naszej antenie będzie można obejrzeć dzisiaj całą wyprodukowaną przez Telewizję Asta trylogię związaną z Powstaniem Wielkopolskim.
17:40 - Powstanie Wielkopolskie. Most na Noteci.
18:45 - Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany
19:55 - Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież.
Komentarze