Tlenki siarki, szkodliwe pyły czy rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wszystko to i wiele więcej wdychamy wraz ze smogiem.
- Nie powinni palić ludzie śmieciami, tylko odpowiednim opałem - mówi pilanka.
Bo od tego zależy głównie jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Co roku w okresie jesienno-zimowym problem także w Pile jest wręcz namacalny.
- Szczególnie na Poznańskiej tam na tych Dołkach. Tam jak się wjeżdża to czuć. Obwodnicą Koszalińską na około, tam widać te domki prywatne. Tam po południu naprawdę już ciężko iść - skarżą się pilanie.
W ostatnich latach poziom szkodliwych pyłów w mieście był kilkukrotnie przekroczony.
Dzisiejsza sytuacja w Pile i w kraju nie wygląda źle.
- Te wyniki na dzisiaj są dobre albo bardzo dobre. Natomiast jeszcze kila dni temu 13 i 14 listopada ale także na początku listopada 1 i 3 te wyniki były dużo gorsze - tłumaczy
dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.
Bliskie przekroczenia normy. A to dopiero początek sezonu grzewczego. Co roku Polska jest niechlubnym liderem najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej.
- Każdego roku raporty Europejskiej Agencji Środowiska plasują Polskę na miejscu pierwszym albo drugim spośród wszystkich państw unijnych - mówi Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego.
Według szacunków, przedwcześnie z powodu toksycznego smogu umiera w Polsce nawet 40 tysięcy ludzi. Winni jesteśmy my sami. Ponad połowę niebezpiecznych substancji emitują do atmosfery właśnie stare piece i palenie śmieciami.
- Powinniśmy zlikwidować te 3-4 miliony kopciuchów. Najgorszych kotłów na węgiel i drewno w Polsce. I wtedy mamy poważną szansę na poprawę jakości powietrza - dodaje Piotr Siergiej.
Z takiej szansy mogą także skorzystać mieszkańcy Piły. Urząd Miasta oferuje od kilku lat dopłaty do wymiany starych pieców.
- Jest to dotacja do 50% kosztów ale nie więcej niż 5 tys. złotych na jedną wymianę. Takich dotacji od 2018 roku zostało zrealizowanych blisko 120 - informuje Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły.
Urząd Miasta uruchomi program takich dopłat także w przyszłym roku. Urzędnicy przeznaczą na to 300 tys. zł. Kontrole prowadzi także straż miejska. Gdy mundurowi przyłapią kogoś na paleniu śmieciami wystawiają mandat w wysokości 500 złotych.
Komentarze