Miesiąc świadomości raka piersi. Jak się badać?

Miesiąc świadomości raka piersi. Jak się badać?
Ponad 500 tysięcy kobiet na świecie umiera co roku na raka piersi. To najczęściej występujący rodzaj nowotworu u pań. Wspominamy o tym w październiku, czyli miesiącu świadomości raka piersi. To czas działań na rzecz profilaktyki i wczesnej wykrywalności tego nowotworu.

W tym roku bez różowych marszów i profilaktycznych spotkań. Amazonki działają w okrojonym zakresie, ale nie oznacza to, że problem zniknął. Rak piersi wciąż jest groźny. Przekonała się o tym Joanna Herc, która zachorowała na nowotwór przed czterdziestką.

- Przyszedł rok 2014 i się okazało, że pojawił się guz. Okazało się, że jest on rozsiany, był na węzłach chłonnych. Były przerzuty - mówi Joanna Herc, amazonka. 

Potem operacja, chemia i radioterapia. Teraz jest już dobrze, choć niepewność pozostała.

- Ten jeden procent z tyłu głowy jest, że to może wrócić - dodaje amazonka. 



W Polsce rak piersi jest najczęstszym powodem przedwczesnej śmierci. Rocznie rozpoznaje się go u półtora miliona kobiet na świecie, a jedna trzecia chorych umiera. Kluczowa w tym przypadku jest profilaktyka.

-

Rak piersi jest jednym z tym nowotworów nielicznych na świecie, gdzie udowodniono, że profilaktyka ma znaczenie i może spowodować mniejszą śmiertelność społeczeństwa - przekonuje Piotr Martenka, kierownik zakładu Radioterapii w Pile. 

Bo im szybciej wykryty, tym lepsze rokowania. Trzeba tylko być świadomą i regularnie się badać. A z tym jest jeszcze niestety różne.

Oprócz regularnych kontroli u lekarza można również badać się w domu. Zmianę na piersi można łatwo wyczuć. Należy sprawdzać, czy nie wyczuje się jakiegokolwiek guzka oraz wycieku z brodawki. Oprócz tego kontrola zmian skórnych na piersi.

- Samobadanie piersi powinno się robić raz w miesiącu. Badanie jest proste, to nie boli, tylko trzeba sobie poświęcić te 5 minut w łazience i się przebadać - zachęca Elżbieta Stoińska, prezeska pilskich Amazonek. 

Rak piersi może dotknąć każdą kobietę. Ale ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Panie po 50 roku życia mogą co dwa lata wykonywać bezpłatnie badania mammograficzne. Natomiast bez względu na wiek zaleca się wykonywanie raz do roku badania USG.

Już w najbliższą sobotę przed budynkiem VIVO! Piła stanie mobilny punkt diagnostyczny, mammobus firmy Mammo-Med. Na miejscu, 24 października, stan zdrowia bezpłatnie skontrolują panie w wieku 50-69 lat. Aby za darmo skorzystać z możliwości skontrolowania piersi, wystarczy zarejestrować chęć udziału pod numerem telefonu: (58) 325-76-02. Z refundowanego badania będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 r.ż.  ​

Komentarze