Repertuar do końca roku 2020 zapowiada się naprawdę obiecująco! Tym razem edycja projektu rozpocznie się od lekkiej komedii w gwiazdorskiej obsadzie - „Mayday”. Dwie żony to nie zdrada? Janek prowadzi podwójne życie – jest mężem Basi, z którą mieszka w Warszawie oraz… Marysi, z którą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej. Dzięki umiejętnemu lawirowaniu między dwiema żonami wszystko jakoś się układa… do czasu, kiedy pewnego dnia na głowę Janka spadną dodatkowe, pozamałżeńskie kłopoty.
Już tydzień później (seans 29 października) widzowie zobaczą mocną produkcję Macieja Kawulskiego – „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Film opowiada o przyjaźni i miłości w czasach, w których pozwolenie sobie na emocje może okazać się tragiczne w skutkach. W życiu głównego bohatera liczą się tylko dwie osoby – najbliższy przyjaciel i ukochana kobieta, a światem jego interesów rządzi przemoc..
.
5 listopada zaprezentowany zostanie film nagrodzony Złotym Lwem na FPFF w Gdyni - „Supernova”. Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Polityk, który chce wygrać wybory, policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury i mieszkaniec wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.
19 listopada na ekrany kin Helios trafi niesamowity dokument –
„Tony Halik”! Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoła na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego niesamowitej wyobraźni
i poczucia humoru.
„Pan T.” to czarno-biały obraz w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Tytułowy Pan T. (w tej roli znakomity Paweł Wilczak), jest uznanym pisarzem, którego władze podejrzewają o planowanie wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki. Tę wykreowaną rzeczywistość Warszawy z 1953 roku, pełną absurdów i czarnego humoru, będzie można zobaczyć w czwartek, 26 listopada.
„Sala samobójców. Hejter” to głośny film Jana Komasy, który był jedną z najważniejszych premier tego roku. Ta współczesna wersja „Romea i Julii” jest opowieścią o miłości, która przeradza się w hejt… Tomek, student prawa, zostaje wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt i nadal pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich – rodziców Gabi, przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci życzliwość swoich dobroczyńców. Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, planuje zemstę…
Cykl pokazów zakończy niezwykle poruszająca historia „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Młody chłopak z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach, na drodze Tomasza Komendy pojawili się ludzie, pragnący odkryć prawdę stojącą za tą zagadkową sprawą.
Repertuar 17. edycji projektu Kultura Dostępna w Kinach
22 października Mayday
29 października Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa
5 listopada Supernova
12 listopada Piłsudski
19 listopada Tony Halik
26 listopada Pan T.
3 grudnia Czarny mercedes
10 grudnia Sala samobójców. Hejter
17 grudnia Interior
31 grudnia 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Projekt Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: www.kulturadostepna.pl oraz https://www.helios.pl/28,Pila/KulturaDostepna/
Komentarze