Festiwal z dreszczykiem pełen zagadek, śledztw i ciekawostek odbywa się już po raz ósmy i przyciąga rzesze miłośników kryminałów. W tym roku ze względu na epidemię festiwal ma okrojoną formę. Spotkania odbywają się wyłącznie w Regionalnym Centrum Kultury z zachowaniem wszelkich sanitarnych obostrzeń.
- Jest bezpiecznie. Publiczność, która przychodzi na każde wydarzenie artystyczne: spektakl, koncert czy w tym przypadku na Kryminalną Piłę przestrzega zaleceń, czyli nosi maseczki, siedzi na widowni w maseczkach, ogląda spektakl, wysłuchuje spotkania autorskiego ale też wypełnia ankietę do czego jesteśmy zobligowani - mówi Stanisław Dąbek, dyrektor RCK.
I tak we wtorek w maseczkach, miłośnicy kryminałów obejrzeli film opowiadający o historii policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia.
- Film, który napisaliśmy z Arkiem Jakubikiem „Prosta historia o morderstwie” i on jest teraz pokazywany, więc będzie o sztuce scenopisarstwa czy filmie i o książkach też - zapowiada pisarz Igor Brejdygant.
Bo po jego projekcji publiczność miała okazję poznać pisarza Igora Brejdyganta, który współtworzył scenariusz do tego filmu. A to dopiero początek festiwalu.
- Zawsze jest akcent naukowy czyli prof. Dorota Skotarczak opowie jak manipulowano i wykorzystywano kryminał w walce ideologicznej w czasach PRL-u. Po raz pierwszy będziemy też gościć na festiwalu debiutanta pilskiego z jego książką, Tomasza Brewczyńskiego - mówi Leszek Koźmiński, pomysłodawca i organizator Kryminalnej Piły.
Do Piły przyjedzie także m.in. laureat nagrody Nike Cezary Łazarewicz. Spotkania ze światem kryminału odbywają się do soboty włącznie. Wtedy to poznamy najlepszą miejską powieść kryminalną. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 90 prac.
Komentarze