W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu uczy się kilkuset młodych zawodowców. Logistyków, mechatroników i budowlańców. Zajęcia praktyczne odbywają na starych maszynach, w pomieszczeniach piwnicznych i na korytarzu. Za rok się to zmieni. W budowie jest bowiem nowoczesny dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdą się warsztaty.
- Szerzej będą mogli się uczniowie zapoznać z tymi maszynami numerycznymi i taka jest nadzieja, że będą się rozwijać. Chcielibyśmy przynajmniej, żeby się zapoznawali z tymi nowymi technologiami, z możliwościami nowych technologii - tłumaczy Marek Machalski, nauczyciel praktycznej nauki zawodów w PCKZiU
Wszystkie zajęcia praktyczne będą przeniesione do nowego budynku. Tam w części parterowej powstaną działy budownictwa, obróbki metalowej i konwencjonalnej. Staną nowe tokarki, frezarki, i maszyny sterowane numerycznie. Powstanie też całkowicie nowy dział: Diagnostyka pojazdów samochodowych.
- Będzie spełniała wszystkie standardy kształcenia zarówno tego już na stanowisku pracy, jak i całego zaplecza socjalnego dla uczniów, czyli szatnie, miejsce do drugiego śniadania, toalety. Wszystko w tych najnowszych wymaganiach, jakie powinny spełniać obiekty oświatowe - zapewnia Piotr Filipiak, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu.
O potrzebie rozbudowy warsztatów w budynku PCKZiU przy ulicy Bankowej mówiło się od dawna. Pierwsze przetargi ogłaszane były już w 2017 roku. Warta około 9 milionów zł inwestycja jest w 85 proc. finansowana ze środków unijnych.
- Jest to inwestycja w ramach kontraktu samorządowy. Czekaliśmy dość długo, ale ten projekt przygotowany przez nas uzyskał jedną z najwyższych ocen punktowych, ponad 90 procent - mówi Jolanta Wegner, wicestarosta wałecki.
Inwestycja ma się zakończyć w lipcu przyszłego roku. Oznacza to, że z nowych warsztatów uczniowie będą korzystać od początku przyszłego roku szkolnego.
Komentarze