Izolacja społeczna była dla nas zupełnie nowych doświadczeniem. Pozbawieni możliwości podróżowania, uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, a także z ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej próbowaliśmy uczyć się życia na nowo. Czy to, że zatrzymano nas w domach wpłynęło na zmniejszenie liczby zgonów?
– Marzec, kwiecień maj 2020 zarejestrowaliśmy 289 zgonów, czyli niespełna 290. Natomiast w analogicznym okresie roku 2019 zgonów 313, czyli na podobnym poziomie - wylicza Krystyna Podkowa, kierownik USC w Pile.
Choć gołym okiem można było dostrzec zmniejszony ruch drogowy, liczba wypadków – przynajmniej w powicie pilskim – nie zmalała. Policjanci zanotowali ich tyle, co w roku ubiegłym.
–
W 2019 r na przestrzeni marca, kwietnia oraz maja pracowali na miejscu 8 wypadków drogowych, w których 13 osób zostało rannych, a śmierć poniosły 2 osoby. W 2020 r. w analogicznym okresie na terenie powiatu pilskiego miało miejsce 8 wypadków, w których rannych zostało 9 osób, 2 poniosły śmierć na miejscu - podkreśla sierż. Wojciech Zeszot z biura prasowego pilskiej policji.
Inaczej sprawa wygląda w kwestii kolizji, tych we wspomnianych trzech miesiącach 2019 roku było 350, w tym roku już tylko 210. Nietrzeźwych kierujących zatrzymano w marcu, kwietniu i maju 2019 39, a w tych samych trzech miesiącach roku bieżącego 20, czyli o połowę mniej.Pilscy strażacy zauważyli natomiast wzrost liczby zdarzeń drogowych wraz ze zniesieniem obostrzeń spowodowanych pandemią.
- Znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem wpłynęło na zwiększenie ruchu na naszych drogach /.../ W ciągu pierwszych dni czerwca br. doszło do kilku groźnie wyglądających zdarzeń na drogach powiatu pilskiego - mówi st. kpt. Paweł Kamiński, rzecznik prasowy pilskiej straży pożarnej.
To dwa wypadki, do których doszło 1 czerwca i kolejny z 2 czerwca na terenie powiatu pilskiego.
Komentarze