Sesje budżetowe w naszym regionie zazwyczaj łączą się z dużymi emocjami. Inaczej było w przypadku powiatu pilskiego. Dyskusja nie trwała długo. Rekordowy, jak podkreślają władze powiatu budżet, udało się uchwalić stosunkowo szybko.
- Budżet na rok 2020 jest przede wszystkim inwestycyjny. Rekordowa kwota ponad 25 mln złotych przeznaczamy na inwestycje. To ponad 16 mln więcej niż rok temu. Jeszcze w dziejach powiatu nigdy tyle nie przeznaczaliśmy na inwestycje - mówi Krzysztof Pabich, radny Rady Powiatu Pilskiego, PS.
Te to m.in.: hala liceum przy ul. Wincentego Pola, stadion przy Okrzei, kino „Iskra”, czy termomodernizacja budynku starostwa.
Podczas obrad, radni opozycji zarzucali władzom powiatu m.in. faworyzowanie inwestycji w Pile oraz zbyt dużą rozrzutność i powiększanie zadłużenia, także w kontekście wieloletniej prognozy finansowej.
- Żałujemy, że pomimo tak odległego horyzontu planowania zadłużenia i olbrzymiej kwoty zadłużenia – już przecież planowane jest 16 milionów, na ponad 12,5mln planowane są obligacje, które zarząd chce wyemitować.To będą spłacać następne pokolenia, nie ta ekipa - mówi Rafał Zdzierela, radny Rady Powiatu Pilskiego, KO.
Władze powiatu odbijają piłeczkę. Według nich, jeżeli pieniądze pochodzące z obligacji są przeznaczane na inwestycje, a nie na bieżące działania, nie są problemem.
- Nie uważam, że to jest zagrożenie. Obligacje dzisiaj mają niemal wszystkie samorządy. Jest to dobra forma finansowania inwestycji. Jeżeli zadłużamy czy to gminę, czy to powiat na potrzebę inwestycji, które mają służyć społeczeństwu, nie widzę w tym nic złego - mówi Maria Bratkowska, etatowy członek zarządu powiatu pilskiego.
W czasie sesji poruszono także temat oddziału onkologii w pilskim szpitalu. W budżecie na przyszły rok przeznaczono na ten cel 2 mln złotych – kolejne 2 mają pochodzić z finansów Samorządu Województwa. Jednak czy te pieniądze wystarczą na otwarcie oddziału – na razie nie wiadomo.
Komentarze