Pediatria, neonatologia i oddział położniczy - zawieszone!

 Pediatria, neonatologia i oddział położniczy - zawieszone!
Czarnkowski szpital zawiesza działalność na trzech oddziałach. Od listopada do odwołania nieczynne będą pediatria, neonatologia i oddział położniczy. Powodem są braki kadrowe. Ma to również związek z niedawno zakończonym audytem lecznicy, który wykazał katastrofalną sytuację finansową.

Szpital w Czarnkowie od wielu lat boryka się z problemami finansowymi. Na sesji Rady Powiatu dyrektor placówki Błażej Ciesielczyk oznajmił, że zawiesza działalność 3 oddziałów szpitalnych.

- Decyzja jest spowodowana brakiem lekarzy chcących pracować na oddziale pediatrycznym i neonatologicznym, dlatego zawiesiliśmy czasową pracę tych oddziałów - tłumaczy Błażej Ciesielczyk, p.o. dyrektora szpitala w Czarnkowie.

Były podejmowane próby rozmów z lekarzami, które zakończyły się niepowodzeniem. Medycy odeszli nie ze względu na warunku finansowe, ale chodziło o miejsce zatrudnienia. Nie chcieli pracować w Czarnkowie. Do czasu znalezienia nowych lekarzy oddziały pediatryczny, neonatologiczny i położniczy nie mogą działać.



Bo najbliższy szpital znajduje się właśnie w Trzciance. I to do niego będą trafiać pacjenci z tych oddziałów.

- Dysponujemy na chwilę obecną takimi możliwościami, że przejmiemy część tych pacjentów, którzy powinni być hospitalizowani w zawieszonych oddziałach - zapewnia Mirosław Szymajda, dyrektor szpitala w Trzciance.

Szpitale w Czarnkowie i Trzciance przeszły w ostatnim czasie audyt. Ich sytuacja ekonomiczno-finansowa jest diametralnie różna. Czarnkowska lecznica jest zadłużona na 2,5 miliona złotych. Konieczne jest podjęcie kroków do naprawy tej sytuacji. Firma wykonująca audyt proponuje trzy rozwiązania. Teraz zarząd powiatu wspólnie z radą muszą zastanowić się, jaka metoda będzie najkorzystniejsza.

- Wydaje mi się, że jedną z bardziej rozsądnych propozycji jest propozycja połączenia szpitali w jeden organizm tak, aby szpitale nie konkurowały, aby współpracowały dla dobra nas wszystkich tutaj mieszkańców Czarnkowa, Trzcianki i innych gmin - mówi Piotr Waśko, radny Rady Powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Padł też pomysł likwidacji jednej z placówek, bo NFZ nie widzi potrzeby funkcjonowania dwóch szpitali w powiecie. Na to nie chce się zgodzić starosta, bo oznacza to mniejszą kwotę na leczenie spływającą do powiatu. Przychyla się za to do trzeciej opcji.

- W dalszym ciągu utrzymujemy samodzielność dwóch zespołów opieki zdrowotnej, ale je profilujemy. Czyli jeśli mamy jedno w jednym szpitalu, to nie może być drugie to samo w drugim szpitalu - tłumaczy Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianeckiego.

Oznacza to, że oba szpitale mają zostać sprofilowane w różnych od siebie dziedzinach. Umożliwi to rozsądny podział środków finansowych i kierowanie pacjentów na wyspecjalizowane oddziały. O sposobie rozwiązania problemu ze szpitalem radni będą dyskutować na następnej sesji rady powiatu.

Komentarze