- Staramy się, żeby zrozumieli, że to co działo się równo 80 lat temu, bo dziś obchodzimy rocznicę kapitulacji garnizonu na Helu, czyli zakończenia w ogóle kampanii wrześniowej, żeby zrozumieli, że ten prawie miesiąc prowadzenia walk był czymś ważnym w historii Polski. Te trzydzieści parę dni stworzyło ten opór, który potem przez kolejne sześć lat wojny zaowocował właśnie Państwem Podziemnym, czy też żołnierzami podziemia, którzy cały czas próbowali walczyć z okupantem, czy to rosyjskim, czy to niemieckim. Zaowocowało też po wojnie tym oporem przeciwko władzy komunistycznej
- tłumaczy Piotr Kotecki, animator „Koleje Wolności 1939-2019. Wielkopolanie w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
We wtorek pociąg retro wyjechał z parowozowni w Wolsztynie dojeżdżając do Poznania. W środę odwiedził m.in. Oborniki Wielkopolskie, Rogoźno, Chodzież i Piłę. Na poszczególnych stacjach osoby przebrane w mundury i historyczne stroje przybliżają uczestnikom tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat.
Wydarzenie zorganizował samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Kolejami Wielkopolskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Zabytkowy parowóz będzie jeździł po wielkopolskich torach do 4 października.
Komentarze