- Muszę powiedzieć, że wszystko jest tutaj oryginalne. Nawet są oryginalne plakaty mobilizacyjne z '39 r., kartki z kalendarzy z '39 r. Mamy tutaj dziesiątki zdjęć a przede wszystkim szesnaście sylwetek mundurowych w oryginalnych mundurach wypożyczonych z całego kraju. Mamy eksponaty z Warszawy, Poznania, Szczecina oczywiście także od pilskich kolekcjonerów - opowiada Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowe w Pile.
Pierwsza część wystawy przedstawia obiekty związane z organizacjami paramilitarnymi działającymi w naszym rejonie. Do najciekawszych należą mundury i sztandary Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Ujścia a także związane z organizacjami z Chodzieży, Morzewa i Wągrowca.
Druga część poświęcona jest straży granicznej bowiem Muzeum Okręgowe w Pile posiada największą tego typu kolekcję w kraju, zbieraną od 30 lat. Trzecia część przedstawia działania wojenne i walki na naszym terenie. Znajdują się tu m. in. pamiątki związane z kapralem Piotrem Konieczką, uznawanym za pierwszą ofiarę II Wojny Światowej a także broń, dokumenty, fotografie oraz odznaczenia.
Wystawę można zwiedzać w murach Muzeum Okręgowego w Pile do 3 listopada.
Komentarze