Realizacja państwowego programu 500+ rozpoczęła się w kwietniu 2016 roku.
Do tej pory świadczenie wychowawcze popularnie zwane 500 plus, przysługiwało na każde drugie dziecko. 500 złotych na pierwsze dziecko otrzymywały tylko rodziny o niskich dochodach. Od 1 lipca tego roku przysługuje ono na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile przyjął już ponad 4 tys. wniosków w tej sprawie.
- Zdecydowana większość wniosków, które przyjmujemy w tym roku to są wnioski przyjmowane w formie elektronicznej - mówi
Wanda Kolińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.
I choć jak paraliżu pilskiego MOPSu z powodu kumulacji wniosków nie ma to w razie potrzeby pracownicy zajmujący się obsługą państwowego programu są wspierani przez innych pracowników MOPSu aby nie było żadnych opóźnień przy wypłacaniu świadczenia. MOPS wylicza, że kwota wypłat z tytułu 500+ tylko na nowe wnioski, wyniesie w sierpniu ponad 2 mln 600 tys. złotych.
Także od 1 lipca można składać wnioski na skorzystanie z państwowego programu dedykowanego uczniom o nazwie „Dobry start”.
- Jest to świadczenie jednorazowe do 20 roku życia z wyłączeniem szkół policealnych, szkół dla dorosłych oraz studentów. W przypadku niepełnosprawności do 24 roku życia dziecka. Przeznaczone na potrzeby związane z rozpoczęciem roku szkolnego, czyli zakupu wyprawki, tornistra, plecaka itp. - tłumaczy Liwia Kolasa, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.
Wnioski można składać także w formie tradycyjnej w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 2.
Komentarze