Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile oferuje pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla rodzin. Projekt "Czas na rodzinę" podobnie jak kilka innych realizowanych do tej pory przez MOPS finansowany jest głównie ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej. Projektem ma być objęte 180 rodzin, bez względu na kryterium dochodowe.
- Nasze projekty skierowane są przede wszystkim do osób, które potrzebują pomocy i aktywnie jej poszukują. Żeby tę pomoc skutecznie prowadzić potrzebne są pieniądze, których my poszukujemy na różne sposoby i w różnych miejscach. Jednym z nich są fundusze europejskie, dzięki którym teraz uruchamiamy program dla całych rodzin, w ramach którego oferujemy pomoc w radzeniu sobie z budżetem domowym, organizacją rodzinnego życia oraz z problemami opiekuńczo-wychowawczymi dzieci. Możemy to zrobić, bo mamy pieniądze na ten cel i wykwalifikowanych ludzi, którzy takiego wsparcia mogą skutecznie udzielić – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.
"Czas na rodzinę" realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach Mandatu Terytorialnego Pilskiego Obszaru Strategicznej interwencji. Całkowita wartość projektu to ponad 1 milion złotych a wkład gminy Piła wynosi 50 tysięcy złotych.
- Projekt ma pomóc w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich, w rodzinach które mają problemy wychowawcze z dziećmi. W tym przypadku poradnictwo pedagogiczne I psychologiczne będzie prowadzone przede wszystkim w domach, choć zajęcia grupowe w ośrodku też się będą odbywały – informuje Wanda Kolińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.
Projekt zacznie się 1 września tego roku a skończy 31 sierpnia 2022 roku.
- Zgłaszać można się już teraz, a opieką asystenta zostaną objęte wszystkie rodziny, w tym te które już korzystają z takiej pomocy. Planujemy zatrudnienie dwóch dodatkowych asystentów rodziny. Do końca roku planowana jest rekrutacja 80 rodzin, a do końca projektu kolejnych 100 (łącznie 180 rodzin) – dodała Agnieszka Janus, kierownik działu aktywizacji MOPS w Pile.
Proponowana forma usług domowych w tym projekcie jest efektem doświadczeń wyniesionych z programu "AS-Aktywni i Subiektywni" który nadal jest realizowany. W jego ramach wiele osób otrzymało pomoc. Projekt będzie realizowany do 2030 roku. Wartość programu to ponad 970 tys. złotych.
opr. Piotr Gadzinowski fot. Aleksandra Kramkowska
Komentarze