- Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami i pomagają ofiarom wypadków drogowych. Jednak oprócz tego wykonują też inne działania, które w wymiarze publicznym pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną. Dlatego właśnie rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskają rangę ustawową – pozwoli to m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania – wyjaśnia MSWiA w komunikacie.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przeciwpożarowej poza gaszeniem pożarów zadaniem OSP będzie także organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu
sportu i kultury fizycznej, wydarzeń oświatowo-kulturalnych, upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystko oczywiście ma być związane z ochroną i prewencją przeciwpożarową.
Wymienione zadania są wykonywane przez Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat, ale obecnie są uregulowane jedynie w statutach OSP.
Wydatki na realizację nowych zadań wpisanych do ustawy będą pochodziły z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe. W 2019 r. OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa 82 mln zł.
Teraz projekt trafi do Sejmu. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komentarze