11 stulatków z naszego regionu otrzymuje wyjątkową emeryturę z ZUS

11 stulatków z naszego regionu otrzymuje wyjątkową emeryturę z ZUS
W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 178 osób, które ukończyły 100 lat życia. Najstarsi obchodzili w tym roku 109 urodziny. W całym kraju świadczenie honorowe z ZUS otrzymuje 1,9 tys. osób. Na terenie Oddziału ZUS w Pile wypłacanych jest 11 emerytur dla stulatków. Najstarszy urodził się w 1915 r.

W Polsce emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia 100 lat pobiera 1,9 tys. osób. Dla porównania w 2008 r. osób w tym dostojnym wieku było zaledwie 1,5 tys. Wśród stulatków pobierających świadczenie z ZUS zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią 85 procent populacji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez Prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Świadczenie to nie jest jednorazowe, ale wypłacane jest co miesiąc. Wynosi ono 100 procent kwoty bazowej. Aktualnie kwota bazowa to 4003,88 zł. Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna.



Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z ZUS, rozpatrywane są z urzędu, tzn. w celu ich przyznania nie jest konieczne złożenie wniosku. Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, prezes zakładu podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego.

Oznacza to, iż wniosek o przyznanie świadczenia honorowego powinien złożyć sam zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu. Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu i odpisu skróconego aktu urodzenia. Dodatkowo, z tej niecodziennej okazji, pracownik Oddziału ZUS osobiście przekazuje jubilatowi list gratulacyjny prezesa ZUS wraz z życzeniami.

W Pile takie świadczenia otrzymuje 104 letni mężczyzna i 102 letnia kobieta, w Chodzieży dwie kobiety: 102 i 103 letnie, Czarnków też ma dwie ponad stuletnie mieszkanki, podobnie jak Wągrowiec, natomiast w Złotowie aż trzy panie otrzymują specjalne świadczenie, mają odpowiednio 104, 103 i 101 lat.

opr. Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce
fot. ZUS

Komentarze