Przewidywany koszt studium to 1 mln zł netto, a dofinansowanie unijne wyniesie połowę tej kwoty.
W tej chwili trwa modernizacji linii kolejowej Piła - Poznań dofinansowana ze środków unijnych.
- Realizowany wariant inwestycji zakłada utrzymanie dotychczasowego jedno i dwutorowego charakteru linii. W związku z przewidywanym dynamicznym rozwojem przewozów pasażerskich na linii kolejowej Poznań – Piła, Województwo Wielkopolskie wraz z PKP PLK S.A. są zainteresowane dalszym usprawnianiem infrastruktury kolejowej na tym kierunku po zakończeniu prac modernizacyjnych. Szczególnie dotyczy to likwidacji potencjalnych tzw. wąskich gardeł w organizacji transportu kolejowego, zwłaszcza na odcinku Poznań – Oborniki Wlkp. – Rogoźno, który zaplanowany został do obsługi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej
- czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.
Koszt budowy drugiej nitki w Obornikach został oszacowany na około 50 mln zł.
- Budowa drugiego toru z siecią trakcyjną planowana jest na ponad dwukilometrowym odcinku pomiędzy posterunkiem odgałęźnym Oborniki Wlkp. Most a stacją Oborniki Wlkp. Na rzece Warcie powstanie most kolejowy, który zapewni sprawny, dwutorowy ruch pociągów. Elementem inwestycji będzie też drugi peron na przystanku osobowym Oborniki Wlkp. Miasto. Ten nowy peron o długości 300 m będzie jednokrawędziowy i zlokalizowany zostanie przy nowym torze. Rozważana jest także budowa przejścia podziemnego wraz z windami - czytamy dalej.
Dzięki przygotowaniu takiej dokumentacji, zadanie będzie mogło aplikować o wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze