Wybiela zęby, leczy zgagę. 7 zaskakujących właściwości sody oczyszczonej

Wybiela zęby, leczy zgagę. 7 zaskakujących właściwości sody oczyszczonej
Soda oczyszczona, czyli niepozorny biały proszek, który znajdziemy niemal w każdej kuchni, ma znacznie więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać. Soda sprawdzi się bowiem nie tylko jako dodatek do wypieków. Doskonale usuwa zanieczyszczenia, leczy ból gardła, a nawet wybiela zęby.

Soda oczyszczona to nic innego jak nazwa handlowa wodorowęglanu sodu. Przypuszcza się, że kuchenne zastosowanie tego związku chemicznego, który ma właściwości fermentujące i wspomaga wypiek ciast, rozpowszechnili pierwsi amerykańscy osadnicy. Jednak soda oczyszczona to nie tylko doskonały zamiennik proszku do pieczenia. Oto siedem zastosowań sody, o których nie miałeś pojęcia.

Soda oczyszczona wybiela zęby
Pasta wybielająca zęby z sody oczyszczonej to środek używany od wieków. Warto jednak pamiętać, że soda wybiela zęby jedynie mechanicznie: skutecznie ściera nalot i przebarwienia z kawy, wina czy herbaty. Aby wybielić zęby domowym sposobem wystarczy nanieść pastę z rozrobionej sody z wodą i umyć zęby szczoteczką. Pamiętajmy, że ten sposób można zastosować przed lub po zwykłym myciu zębów, a nie jako zamiennik zwykłej pasty do zębów. Ponieważ pasta z sody oczyszczonej działa na szkliwo, można ją stosować jedynie doraźnie lub przez krótki okres czasu.

Płyn do płukania ust z sody oczyszczonej
Wybielanie zębów to nie jedyne stomatologiczne zastosowanie sody oczyszczonej. Niewiele osób wie, że soda świetnie sprawdza się jako odświeżacz do ust. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego oddechu, do szklanki wody wsypujemy łyżeczkę sody oczyszczonej i tym roztworem płuczemy usta.

Mleczko czyszczące z sody oczyszczonej
Soda sprawdzi się jako środek do czyszczenia kuchni czy łazienki. W dodatku dużo tańszy, zdrowszy i bezpieczniejszy niż gotowe chemiczne preparaty dostępne w sklepach. Aby przygotować uniwersalne domowe mleczko do czyszczenia, wystarczy wymieszać 50 g sody oczyszczonej i 25 g szarego mydła (startego na tarce i rozpuszczonego we wrzątku). Do mleczka możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, by nasz dom nie tylko lśnił, ale również pięknie pachniał. Takim domowym środkiem skutecznie wyczyścimy sanitariaty, płytki ceramiczne, piekarnik czy płytę ceramiczną.

Soda oczyszczona na ból gardła


Soda oczyszczona to doskonały sposób na bolące gardło wykorzystywany w medycynie naturalnej. Żeby przygotować płukankę, która pomoże nam pozbyć się bólu gardła, należy rozrobić sodę oczyszczoną, ciepłą wodę i brązowy cukier w równych proporcjach, a następnie takim preparatem płukać jamę ustną kilka razy dziennie.

Soda oczyszczona na zgagę i niestrawność
Soda oczyszczona ma działanie zobojętniające kwas. Z tego powodu z powodzeniem wykorzystuje się ją jako domowy sposób na zgagę i niestrawność. Żeby uśmierzyć dolegliwości związane ze zgagą, łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance ciepłej wody z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Pamiętajmy, że soda jedynie złagodzi objawy, ale nie wyleczy zgagi, dlatego przy silnym bólu i powtarzających się dolegliwościach należy zwrócić się o poradę do lekarza.

Soda oczyszczona na ukąszenia i oparzenia
Jeśli ukąsił cię komar lub inny owad, a nie masz pod ręku specjalistycznego preparatu z apteki, swędzenie i ból uśmierzysz sodą oczyszczoną. Wystarczy, że sodę rozrobisz z odrobiną wody do konsystencji pasty i posmarujesz nią ukąszone miejsce. Soda dobrze sprawdza się również w przypadku poparzonej skóry, np. po zbyt intensywnym opalaniu. Przygotuj w wannie kąpiel z letniej wody: rozpuść w niej 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 1/2 szklanki mąki kukurydzianej. Zanurz się w kąpieli na co najmniej kilkanaście minut. Przy większych oparzeniach skonsultuj się z lekarzem.

Soda oczyszczona pochłania zapachy
Soda znana jest ze swoich właściwości pochłaniających brzydkie zapachy. Jeśli po przygotowaniu posiłku na twoich dłoniach utrzymuje się woń czosnku lub cebuli, których nie możesz się pozbyć, posyp ręce sodą, namocz je do uzyskania pasty, a potem umyj je pod bieżącą wodą.
 

Komentarze