GRAND OFF - Najlepsze niezależne krótkie filmy świata 2018 w RCK już w najbliższy wtorek. Pokaz rozpocznie się o godz. 18.00. Bilet w cenie 5 zł do kupienia w kasie Regionalnego Centrum Kultury przed seansem. Będzie można obejrzeć 8 filmów.
OJCIEC ADNANA
najlepszy scenariusz
Dania, reż. Sylvia Le Fanau (25 min.)
Uchodźca Sayid, syryjski lekarz, właśnie otrzymał pozwolenie na pobyt stały w Danii. Zamierza osiedlić się na duńskiej wsi i wraz z synem Adnanem rozpocząć nowe życie. Zmaga się z nauką nowego języka, jednocześnie próbując zachować szacunek syna, którego asymilacja przebiega nieco szybciej.
PRZENIESIENIE
najlepsza reżyseria, najlepszy film fabularny
Izrael, reż. Michael Grudsky (22 min.)
Izraelski oficer Erez i jego dwóch żołnierzy dostają rozkaz przetransportowania więźnia do więzienia Megiddo. Podczas drogi eskaluje napięcie, co skłania młodego oficera do przekroczenia swoich uprawnień w celu opanowania sytuacji.
WEWNĄTRZ ŚCIGAM CIĘ
najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż
Irlandia, reż. Aleksander Szeser (18 min.)
Autystyczny chłopiec jest zafascynowany sportami motorowymi. Niespodziewanie znajduje okazję, aby poddać próbie swoją pasję.
OSOBLIWE ZDOLNOŚCI PANA MAHLERA
najlepsza scenografia, najlepsza rola męska
Niemcy, reż. Paul Philipp, występuje: André M. Hennicke (29 min.)
NRD, rok 1987. Śledczy Mahler posiada paranormalne zdolności. Jego przełożeni kierują go do rozwiązywania sprawy zaginionego siedmioletniego Henry’ego Kiefera, zanim sprawa przyczyni się do napięcia stosunków z Zachodem. Ale Mahler odkrywa coś, co uczyni rodzinną tragedię problemem politycznym…
MYŚLĘ, ŻE SIĘ W TOBIE PODKOCHUJĘ
najlepsza rola kobieca
Szwecja, reż. Maria Eriksson-Hecht, występuje: Inez Dhal Torhaug (9 min.)
13-letnia Nadja poznaje przez Internet swoją pokrewną duszę, Williama. Zakochuje się w nim, chociaż nie spotkała go w "realu". Kiedy rozmowy zmierzają ku wymianie nagich fotografii, William nie wydaje się już taki uroczy i wrażliwy.
ABRAMEK WRÓCIŁ SAM
najlepszy film dokumentalny
Polska, reż. Tomasz Wiśniewski (45 min.)
Henryk Prajs był ostatnim Żydem z Gory Kalwarii i szwoleżerem Suwalskiej Brygady Kawalerii z kampanii wrześniowej 1939 r. Przeżył wojnę i Holokaust, ale pozostał ze swoim życiem całkowicie sam.
KONCERT OGNIA
najlepszy film animowany
Rosja, reż. Mariia Konopatova (6 min.)
Historia walki pomiędzy sztuką i śmiercią. Skrzypek w środku wojennej zawieruchy przygotowuje się na śmierć. Czy muzyka w sercu i skrzypce w dłoniach pomogą mu stawić opór samej Śmierci?
MLEKO
najlepszy film polski
Polska, reż. Urszula Morga (15 min.)
Ewa zabiera córkę do domku nad jeziorem, aby przygotować jej urodzinowe przyjęcie. Julka, bez wiedzy matki, zaprasza swojego chłopaka. Kobieta otwarcie go nie lubi i chce się go pozbyć. Im bardziej się jednak stara, tym bardziej staje się oczywiste, że będzie musiała stoczyć walkę przede wszystkim ze sobą.
fot. kadr z filmu Ojciec Adnana
Komentarze