Setną rocznicę polskiej państwowości powiat czarnkowsko-trzcianecki uczcił min. poprzez odsłonięcie pomników upamiętniających walkę o ojczyznę. Mają się one stać miejscami pamięci o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez Powstania Listopadowe i Styczniowe na Sierpniu 80 kończąc. Trzcianka upamiętniła wydarzenia na drodze Polski do niepodległości. Inicjatorzy budowy monumentu podkreślają, że każda z tych dat zasługiwała na uwiecznienie.
- Można się tam doszukać różnych działań na przestrzeni tego okresu ponad 200 lat, działań Polski w celu odzyskania niepodległości, potem utrzymania niepodległości - tłumaczy Edwin Klessa, przewodniczący komitetu na rzecz budowy pomnika.
Wydarzenia te wspomina także Pomnik na Chwałę Powstańcom Wielkopolskim i Księżom Katolickim w Czarnkowie. Choć do jego uroczystego odsłonięcia pozostały jeszcze dwa miesiące, można go podziwiać już dziś. Mieszkańcy miasta przyznają, że o okresie walki o odzyskanie niepodległości trzeba przypominać.
- Powstańców powinno się wspominać ze względu na to, że walczyli o naszą niepodległość, o to żeby Polska była wolna. Sama idea jest dobra, pomnik jest bardzo ładny, sama sylwetka jest super - mówią mieszkańcy Czarnkowa.
Twórcy posągu przekonują, że rok 2018 to czas świętowania, radowania się z odzyskanej niepodległości. W styczniu natomiast, symboliczne zdjęcie z postaci powstańca biało - czerwonej wstęgi zamknie pewien etap uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego.
Komentarze