Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu

Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu

Wszystkich Świętych to okres utrudnień komunikacyjnych i wzmożonego ruchu. Policja od 31 października do 4 listopada prowadzić będzie coroczną akcję Znicz.

W Pile oprócz wyrywkowych kontroli policjanci będą kierować ruchem na skrzyżowaniach znajdujących się w pobliżu Cmentarza Komunalnego.

- Tak samo jak w zeszłym roku zostały wprowadzone ograniczenia, będzie jednokierunkowy ruch wokół cmentarza czyli poruszamy się ul. Motylewską i wokół cmentarza wracamy ul. Przemysłową. Zostaną wyznaczone też bus pasy, które umożliwią i ułatwią dojazd autobusów do nekropolii od strony Przemysłowej
- tłumaczy asp. Marcin Domagalski zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pile.

W tym roku po raz pierwszy komunikacja miejska będzie bezpłatna. Ma to zachęcić mieszkańców do pozostawienia aut i skorzystania z autobusów MZK.

- Komunikacja bezpłatna. Warto podkreślić. Taki nasz dzień bez samochodu, który będziemy właśnie przekładać na to, aby zachęcić wszystkich do pozostawienia pojazdów w domu. Tym bardziej, że jak dobrze wiemy w dniu Wszystkich Świętych, 1. Listopada, zwykle koło cmentarza jest duży ruch. Tym bardziej komunikacja się przyda - zapewnia Tadeusz Majewski, prezes MZK.

Bezpłatne autobusu będą kursować w dniu 1 listopada z Koszyc, Jadwiżyna, Podlasia, Śródmieścia i Górnego. Kursy rozpoczną się od godz. 8:00 i potrwają co najmniej do godz. 17:00. Autobusy będą odjeżdżać co pół godziny.

Podobnie jak w latach poprzednich na cmentarzu będą zbierane datki na dalszą budowę i wyposażenie pilskiego hospicjum.

- Co jest bardzo fajne, to to, że w tym roku będziemy mieli rekordową liczbę młodzieży. Dziewięćdziesiąt parę osób, które będą kwestowały. Co nas bardzo cieszy, bo to nie tylko ważne są same pieniądze ale i zaangażowanie - mówi dr Paweł Wiszniewski, prezes Towarzystwa Pomocy Chorym.



Ubranych na żółto młodych wolontariuszy po raz drugi wspierać będą także osoby znane w Pile i regionie. Tego dnia kwestować będą również kibice Lecha Poznań, którzy zbierają pieniądze na renowacje grobów Powstańców Wielkopolskich.

***
Bezpłatną komunikacją na cmentarz komunalny przy ul. Wspólnej, będą mogli udać się także mieszkańcy Trzcianki.

- Jak co roku miasto organizuje komunikację publiczną bezpłatną tych wszystkich, którzy chcą na cmentarz dostać i z powrotem wrócić od godz. 7:30 do 14:30 będą kursowały autobusy
- mówi Witold Putyrski z UM w Trzciance.

W Chodzieży po raz czwarty zorganizowana zostanie bezpłatna komunikacja miejska prowadząca na cmentarz przy Władysława Jagiełły.

- Będzie uruchomione pięć linii od linii D1 do D5, z wszystkich kierunków w kierunku cmentarza będą jeździły, a również po zakończenie uroczystości na cmentarzu około 15:30, ale nie wcześniej niż zakończy się msza święta. Autobusy w tych kierunkach będą odwoziły również mieszkańców
- zapewnia Roman Golcz, dyrektor MZK w Chodzieży.

Do godziny 13:00 będzie również jeździł autobus liniowy, który także będzie bezpłatny.

Na wałecki cmentarz 1 listopada zostaną uruchomione linie specjalne S i S-3B. Autobusy będą kursować od 9:00 do 17:00. Na linie specjalne obowiązywać będą bilety zgodne z aktualnym cennikiem. Kierowcy muszą liczyć się z kolei ze zmianą organizacji ruchu.

- 1 listopada nastąpi zmiana organizacji ruchu w kierunku cmentarza Chrząstkowo, odbywać się będzie ruch jednokierunkowy ulica Północną w kierunku cmentarza, a wyjazd z cmentarza ulicą Podleśną. Zmiana nie dotyczy autobusów komunikacji miejskiej
- informuje mł. asp. Beata Budzyń, rzecznik prasowy wałeckiej policji.

Policjanci apelują także o rozwagę i ostrożność nie tylko na drodze. Wszystkich Świętych to bowiem idealną okazją dla złodziei. Jak przekonują na cmentarz nie warto zabierać większej gotówki, ani innych cennych rzeczy.

Komentarze