Czy wilki w naszych lasach są potrzebne?

Czy wilki w naszych lasach są potrzebne?

O wilku w województwie zachodniopomorskim rozmawiali uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele między innymi lasów państwowych, zachodniopomorskiego towarzystwa przyrodniczego oraz organizacji WWF. Wilków w zachodniopomorskim jest coraz więcej.

Chcemy poznać jak wygląda sytuacja lokalna, jak wyglądają uwarunkowania społeczne oraz percepcja gatunku w miejscu gdzie ten wilk jest stosunkowo nowym gatunkiem. Rekolonizacja na tereny Polski Północno-Zachodniej miała miejsce i chcemy podjąć dialog, stworzyć jak najszerszą platformę dialogu, żeby komunikować treści związane z wilkiem. Jako, że wiemy iż wiele grup społecznych jest zaangażowane w relacje z tym wilkiem, chcemy stworzyć taką platformę dialogu - tłumaczy Piotr Chmielewski, organizacja WWF.

Po to aby zmienić wizerunek wilka. Organizacja WWF chce to zrobić dzięki obiektywnym danym oraz wiedzy biologicznej. Wszystko po to, aby człowiek i wilk mogli żyć w koegzystencji. Wielu przyrodników zwraca uwagę na ten gatunek ze względu na jego działania w ekosystemie. Ofiarami wilków są najczęściej zwierzęta chore lub stare.

Członkowie organizacji WWF pomagają także hodowcom zwierząt, którzy ponoszą przez ich działania straty. Rozdają między innymi elektryczne pastuchy oraz przekazują owczarki podhalańskie do ochrony przed drapieżnikami. Wilk w Polsce jest pod ochroną.

fot. Paweł Feculak

Komentarze