Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii

Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii

Nowe gatunki glonów z Tatrzańskiego Parku Narodowego z gatunków bruzdnic (Dinoflagellata) zostały nazwane na część pilan: Grzegorza Marciniaka i Krzysztofa Trawińskiego: Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii.

Glony odkrył dr Paweł M. Owsianny razem z naukowcami z uniwersytetów w Monachium i Osnabrück. Badania prowadzone są w Tatrach przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od roku 2013 przy wsparciu Fundacji Nord oraz Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych "Krok po kroku" w Pile.



Uzyskane wyniki badań pozwalają zaliczyć Tatry do jednego z europejskich centrów bioróżnorodności - nowych gatunków i tego tematu będą dotyczyły dalsze eksploracje Tatr. Badania zespołu dr. Pawła M. Owsiannego prowadzone są we współpracy z grupą badawczą prof. Marca Gottschlinga z Uniwersytetu w Monachium. Profesora Gottschlinga wraz doktorantką Juliane Kretschmann.

Dotąd tylko Stanisław Staszic był uhonorowywany nazwanymi na jego cześć gatunkami różnych organizmów żywych. Uroczyste ogłoszenie nowych gatunków odbyło się podczas Festiwalu Nauki WODOWSKAZY 2018 Gospodarka Wodna w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile, poświęconym badaniom stref polarnych i górskich.

fot. i opr. Nadnotecki Instytut UAM w Pile

Galeria

Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii Glony Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii

Komentarze