Czy w Złotowie potrzebna jest komunikacja miejska?

Czy w Złotowie potrzebna jest komunikacja miejska?

Biały elektrobus przez dwa dni jeździł po Złotowie. Można się było przejechać nim zupełnie za darmo. Miał to być test nie tylko dla mieszkańców, ale i dla miasta, w którym być może już za kilkanaście miesięcy powstanie regularna komunikacja miejska.

O tym, że w Złotowie powinna pojawić się komunikacja miejska mówi się już od dawna. Teraz może się to ziścić. Burmistrz tym razem na poważnie rozważa wprowadzenie takiego udogodnienia. Wiele bowiem za tym przemawia.

– Społeczeństwo się starzeje, miasto się rozwija. Potrzebujemy dobrej współpracy z sąsiednią gminą, mamy wiele powiązań, ludzie mieszkają, uczą się tutaj, pracują. Wszystko wiąże się z przemieszczaniem - przekonuje Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

I to właśnie ono bywa bolączka Złotowa. Poranne korki i smog między innymi z samochodowych spalin. Komunikacja miejska przynajmniej z założenia mogłaby pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Mowa bowiem o autobusach elektrycznych, a te są ekologii przyjazne.

– Ten pojazd nie emituje żadnych spalin, a wszystkim nam zależy na tym, żeby miasta, centra miast były wolne od zanieczyszczeń, od smogu. Drugim istotnym elementem jest ekonomiczność. Te autobusy w porównaniu do autobusów klasycznych są dziesięciokrotnie tańsze w eksploatacji - tłumaczy Waldemar Rumiński, dyrektor marketingu USRUS BUS S.A.



Choć w zakupie są droższe. Burmistrz chciałby nabyć od razu kilka pojazdów, mniejszych niż ten, który testowo przyjechał do Złotowa. W grę wchodzą tylko elektryczne, bo wpisują się w strategię rozwoju i markę miasta. Ponadto takie autobusy są bardzo ciche, co jest odczuwalne przez pasażerów, którzy podróżują dzięki temu w bardziej komfortowych warunkach.

Jak mówi kierowca testowy elektrobusa, cechuje go także duża dynamika i tak zwana zrywność, która przydaje się w mieście.

– Kierowcy samochodów osobowych na tyle są uprzejmi, że wpuszczają, odwdzięczamy się tym, że w mgnieniu oka włączamy się do ruchu i nie powoduje to korków - zapewnia Edward Siliwoniuk, kierowca testowy USRUS BUS S.A.

Być może już pod koniec bieżącego roku będzie wiadomo, czy jest szansa na dofinansowanie z programu GEPARD z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu Złotów mógłby nie tylko zakupić całą flotę pojazdów, ale także stworzyć między innymi nowe przystanki konieczne dla wprowadzenia komunikacji na stałe. Autobusy jeździły testowo i zupełnie za darmo dwa dni.

Na stronie internetowej zlotow.pl można wypełnić ankietę na temat słuszności wprowadzenia komunikacji miejskiej w Złotowie.

Komentarze