Już na dobre zaaklimatyzowali się w nowych murach, gdzie zdobywają praktyczne umiejętności. Mowa o uczestnikach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jastrowiu, który przeprowadził się do nowego budynku.
W warsztatach uczestniczy 30 osób. Są podzielone na sześć pracowni tematycznych, w każdej jest pięć osób. W jednej pracowni uczą się i rehabilitują dzięki temu przez miesiąc. Później następuje zmiana. W przypadku osób niepełnosprawnych zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, cenne jest pozyskiwanie nowych umiejętności. A uczestnicy uczą się w WTZ przede wszystkim samodzielnego życia.
– Począwszy od pracowni gospodarstwa domowego, gdzie mamy najróżniejsze sprzęty z mieszkania. Pranie, gotowanie, sprzątanie. Uczą się również wszelkich prac manualnych, bycia z drugim człowiekiem, bycia w społeczeństwie, bo jednak wymaga tego od nich praca w pracowniach - przekonuje Agata Skoczek, kierownik WTZ w Jastrowiu.
Wybudowanie i wyposażenie budynku Centrum Usług Wspólnych kosztowało gminę 1,5 mln zł. Poprzednia lokalizacją WTZ był budynek należący do powiatu złotowskiego. Gminie zależało jednak na niezależności.
- W końcu musimy mieć jakiś budynek, w którym po pierwsze znajdą się Warsztaty Terapii Zajęciowej, a po drugie będzie miejsce dla naszego archiwum, które było już przepełnione w budynku urzędu i takie miejsce, gdzie chcemy kontynuować różne działania społeczne – miejsce dla stowarzyszeń, dla grup sformalizowanych, które będą chciały się tutaj spotykać, będą miały swoje miejsce na różnego rodzaju działania - dodaje Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.
Budynek mieści się przy ul.Kolejowej, jest to miejsce uchodzące za zapomniane. Jego lokalizacja w tym właśnie miejscu ma być pierwszym krokiem do rewitalizacji tej części miasta.
Komentarze