Wielkopolska walczy ze smogiem. Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął trzy uchwały antysmogowe. Jedną dla Poznania, drugą dla Kalisza i trzecią dla całej Wielkopolski. Powód ograniczeń? Zbyt duża zachorowalność Wielkopolan na choroby układu oddechowego.
- Regulacje wprowadzają dwa rodzaje ograniczeń, Pierwsze dotyczy rodzaju opału, którym pali się w kotłach, piecach i kominkach. Drugie dot. samych źródeł ciepła. Tutaj wskazujemy na konieczność zmiany tych źródeł ciepła na nowoczesne, oczywiście nie z dnia na dzień. Dajemy tutaj dość odległe, bo przechodzące w lata 20.-te terminy, tym niemniej ten czas już biegnie - tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
" target="_blank">
Piece będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 roku, a już od 1 maja przyszłego roku nie będzie można palić w piecach miałem i węglem brunatnym. Wielkopolanie jednak nie zostaną pozostawieni samym sobie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie udzielał dotacji, lub preferencyjnych pożyczek na wymianę pieców i kotłów na nowsze i bardziej ekologiczne. Trwają też prace nad opracowaniem zasad udzielania dopłat do zakupu opału, tak aby rodziny mniej zasobne nie odczuły skutków finansowych tych ograniczeń antysmogowych.
Komentarze