Wszystkie szpitale wielkopolskie, które zostały zakwalifikowane do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. „sieci”, zaakceptowały warunki finansowe przedstawione przez WOW NFZ.
Dziś, na dwa tygodnie przed wejściem w życie zmian w finansowaniu i organizacji świadczeń opieki zdrowotnej, zakończyły się kilkunastodniowe negocjacje z dyrektorami 49 „sieciowych” placówek.
- Szpitale, które znalazły się w „sieci” mają zagwarantowane finansowanie przez NFZ udzielanych świadczeń w formie ryczałtowej i nie będą musiały uczestniczyć w konkursach, organizowanych przez płatnika. Stabilność finansowania pozwoli na lepsze planowanie działania i zarządzanie szpitalami, powinna też poprawić koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych - informuje Jacek Bartkowiak, biuro prasowe WOW NFZ w Poznaniu.
- Sposób wyliczenia ryczałtu na pierwszy okres rozliczeniowy był jednolity dla wszystkich oddziałów funduszu. Ryczałty na kolejne okresy mają być wyliczane nie tylko w oparciu o liczbę i rodzaj wykonanych świadczeń, będą korygowane współczynnikami związanymi z jakością leczenia
- dodaje.
Szpitale z naszego regionu, które znalazły się w sieci szpitali:
– Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica,
– Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie,
– Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance,
– Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie,
– Zespół Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu,
– Szpital Powiatowy im. prof. Romana Drewsa w Chodzieży,
– Szpital Powiatowy w Wyrzysku sp. z o.o.,
– 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wałczu.
Pilski szpital został wpisany z III najwyższym stopniem referencyjności, szpital wałecki widnieje jako placówka ogólnopolska, pozostałe zaś szpitale otrzymały I stopień referencyjności, co oznacza że udzielają świadczeń zdrowotnych w min. czterech podstawowych specjalnościach medycznych: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, położnictwa i ginekologii, pediatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii.
Komentarze