W Pile nie ma smogowego problemu

W Pile nie ma smogowego problemu

Smog to najgłośniejszy temat ostatnich dni w naszym kraju. Ogólnopolskie media odmieniają to słowo przez wszystkie przypadki. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak z zanieczyszczeniem powietrza jest w Pile.

Sytuacja w Pile nie jest tak zatrważająca i groźna dla ludzi, jak chociażby w Rybniku, czy Krakowie, ale idealnie nie jest.

- Ostatnie cztery dni, początku stycznia to są dni z przekroczeniami, jeżeli chodzi o dobowe stężenia pyłu PM 10 w powietrzu atmosferycznym. Nie są to wielkie przekroczenia, bo średnio to jest około 20 proc. ponad normę. Także jesteśmy daleko od poziomów informowania, alarmowania - uspokaja Marek Duraj, kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Pile.

Straż Miejska przeprowadziła w tym sezonie grzewczym już około 300 kontroli. Strażnicy wystawili zaledwie 6 mandatów za palenie w piecach odpadami.

- Najczęściej stare meble, które gdzieś tam się wałęsają bądź po posesji, bądź są z ulicy gdzieś są ściągnięte i tym ludzie próbują palić. I to są te pouczenie, te mandaty. Takich bardzo klinicznych przypadków w Pile nie było - dodaje Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.

Na szczęście, bo choćby palenie plastikiem, czy starymi oponami powoduje powstawanie szkodliwych substancji, jak benzopiren, który ma fatalny wpływ na układ oddechowy człowieka.

- Powoduje to zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej, zwiększoną wrażliwość dróg oddechowych - ostrzega Dariusz Olechnowicz, pulmonolog.

Problem smogu będzie wracał jak bumerang. Inwestycje w odnawiane źródła energii po zmianie ustawy są nieopłacalne, bo rząd stawia teraz na tradycyjny opał: węgiel.

- Węgiel jest surowcem, którym Polska została obdarzona, jako surowiec naturalny. Każdy kraj wykorzystuje ten surowiec, który ma dostępny. I przed tym nie należy się wzbraniać, trzeba to wykorzystać, bo to ogranicza koszty energii dla kraju
- przekonuje Piotr Leciejewski z Ligii Ochrony Przyrody.

Po opublikowaniu złych parametrów jakości powietrza w kraju premier nakazała opracowanie programu walki ze smogiem. 17 stycznia zajmie się tym Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Komentarze