Szpital z certyfikatem

Szpital z certyfikatem

Złotowski szpital dołączył do grona 11. w Wielkopolsce i 219 w całym kraju, bo tylko tyle szpitali może poszczycić się akredytacją przyznawaną placówką spełniającym standardy dla leczenia szpitalnego, określone przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Starania o akredytację trwały dwa lata. Wręczono ją w podczas uroczystości w złotowskim starostwie.

Akredytacja dla pacjentów to przede wszystkim dobra opieka i bezpieczeństwo. Oznacza też to, że szpital pracuje według wysokich norm. Szpital zabiegał o to dwa lata. – Na początku było ciężko nam się zmobilizować, przekonać wszystkich do idei akredytacji, do tego, żeby poddać się ocenie. Żeby przyznać się, że pewne rzeczy robimy nie do końca dobrze, że moglibyśmy robić jeszcze lepiej. Dziś widzimy, że było warto. Wiemy, że pacjenci są bardziej bezpieczni, że my jako pracownicy pracując zgodnie z procedurami jesteśmy bardziej bezpieczni - mówi

Joanna Harbuzińska-Turek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Złotowie.

Akredytacja przyznawana jest przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie i ważna będzie przez trzy lata, podczas których praca szpitala będzie cały czas monitorowana. – Akredytacja dotyczy całej działalności szpitala, przede wszystkim klinicznej i zarządzania. Dotyczy wszystkich elementów. Standardy akredytacyjne to tylko 15 działów najistotniejszych i w tym 221 standardów, które szpital powinien spełnić - wylicza Jerzy Hennig, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

I ten złotowski spełnia. Jak podkreśla dyrekcja i pracownicy, do placówki coraz częściej z własnego wyboru zgłaszają się pacjenci spoza powiatu złotowskiego, co świadczy o dobrej opinii lecznicy.

Po upływie trzech lat będzie możliwość ubiegania się o przedłużenie akredytacji, trzeba jednak będzie spełnić jeszcze bardziej wyśrubowane wymagania.

Komentarze