Niedawno pisaliśmy o sporze jaki powstał w Krajence między władzami miasta a rodzicami i nauczycielami, którzy w zeszłym tygodniu protestowali przeciwko proponowanym pomysłom burmistrza. Teraz pracownicy przedszkola i szkoły podstawowej wystosowali list otwarty, w którym argumentują swój sprzeciw wobec przeniesienia przedszkola i szkoły podstawowej.
Przypominamy, że chodzi o pomysł burmistrza Krajenki, aby do budynku po technikum przenieść szkołę podstawową, a do podstawówki przedszkole. Zarówno rodzice jak i nauczyciele stanowczo sprzeciwili się temu pomysłowi. Do naszej redakcji przesłali list otwarty, w którym argumentują pomysł przeniesienia przedszkola i podstawówki.
Głównym argumentem za pozostawieniem przedszkola w obecnym miejscu jest fakt, że budynek przedszkola ze względów bezpieczeństwa nie może być budynkiem wyższym niż jednopiętrowy, natomiast w szkole podstawowej maluchy miałyby zająć I i II piętro. Jak zaznaczają nauczyciele w razie zagrożenia ewakuacja maluchów z wyższych pięter jest praktycznie niemożliwa.
Wychowawcy przypominają również, że budynek, w którym znajduje się przedszkole został w 80% wyremontowany, a budynek szkoły podstawowej musiałby zostać na nowo dostosowany do potrzeb przedszkolaków. Tym samym stwierdzają, że duża sala gimnastyczna, świetlica oraz szerokie i długie korytarze są dzieciom przedszkolnym zupełnie zbędne.
Nauczyciele w liście zastanawiają się także nad logistyką spożywania posiłków dla dzieci - Kuchnia szkolna (zbyt mała na potrzeby przedszkola) i stołówka (dla przedszkola zbędna, gdyż „maluchy” spożywają posiłki w salach zajęć pod opieką swoich pań) jest usytuowana na parterze. Jak będą wydawane posiłki przedszkolakom? Czy dzieci mają schodzić po wąskich i stromych schodach na dół i jeść „na raty”? A może pracownicy w garnkach będą nosić posiłki po schodach na I i II piętro?
– pytają w liście.
Krajeńscy nauczyciele przytaczają również 12 argumentów przeciwko przeniesieniu szkoły podstawowej. Wskazują na potrzebę wydania środków publicznych na remont dawnego budynku technikum, w którym miałaby znaleźć się podstawówka - dostosowanie sal, brak świetlic, stołówki i kuchni, a także braku infrastruktury wokół budynku technikum (placu zabaw, boiska czy parku). Nauczyciele w liście zwracają uwagę także na fakt, że nie zapadła jeszcze decyzja likwidacji gimnazjów.
- Oznacza to, że po przeprowadzce szkoły podstawowej w budynku dawnego Technikum oprócz 4 oddziałów uczniów klasy średniej i 11 oddziałów gimnazjalistów trzeba będzie pomieścić 15 oddziałów uczniów z podstawówki. Tymczasem do dyspozycji są 24 pomieszczenia. Wnioski są oczywiste – planowane zmiany prowadzą do całkowitej likwidacji szkolnictwa średniego w Krajence. Poza tym prawdopodobnie uczniowie będą musieli uczęszczać do szkoły w systemie dwuzmianowym – czytamy w liście otwartym.
Oprócz tego istotny argument jest taki, że po przeniesieniu szkoły podstawowej większość dzieci w drodze do szkoły musiałaby przekraczać niezwykle ruchliwą drogę wojewódzką.
Nauczyciele zaznaczają, że wystosowany przez nich list otwarty ma na celu przedstawienie problemu w nowym świetle. Jednak jak zaznaczał w naszym materiale burmistrz Krajenki Stefan Kitela – nie zamierza zmieniać zdania dotyczącego przeprowadzki przedszkola i szkoły podstawowej.
Więcej informacji na temat protestu w Krajence można przeczytać w naszym poprzednim materiale TUTAJ
Całość listu otwartego publikujemy poniżej.
Komentarze