Choinka od leśnika

Choinka od leśnika

Od 18 do 20 grudnia w niektórych nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile będzie można samodzielnie wybrać choinkę, rosnącą na plantacji lub szkółce oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych przez leśników.

W tym roku za przykładem leśników z Nadleśnictwa Człopa, którzy już od kilku lat zapraszają okolicznych mieszkańców na szkółkę do poszukiwania bożonarodzeniowego drzewka, poszły jeszcze trzy inne nadleśnictwa. - I tak 19 grudnia w godzinach przedpołudniowych leśnicy z nadleśnictw Lipka, Potrzebowice i Jastrowie zapraszają wszystkich, którzy chcieliby samodzielnie wybrać świąteczne drzewko. Wskazana choinka zostanie od razu wycięta i jeszcze pachnącą lasem będzie ją można zabrać do domu - informuje Grażyna Wolska, rzecznik prasowy RDLP w Pile. - Oczywiście także w tym roku leśnicy z Człopy czekają na zainteresowanych rodzinnym wybieranie drzewek. Pamiętając, jak wielkim zainteresowaniem cieszył się ich pomysł w poprzednich latach, tym razem będą prowadzić sprzedaż przez dwa dni, czyli także w niedzielę 20 grudnia). Oprócz sprzedaży choinek leśnicy zaplanowali także zajęcia edukacyjne, w których będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Nie zabraknie również poczęstunku przy ognisku.

Podobne atrakcje czekają 19 grudnia także w nadleśnictwach Kalisz Pomorski i Tuczno, gdzie w sobotnie przedpołudnie będzie można kupić choinki oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez leśników. Natomiast już 18 grudnia w Nadleśnictwie Durowo sprzedaż choinek połączona będzie ze wspólnym ubieraniem drzewek, a w Nadleśnictwie Krucz, przy okazji zakupu choinki, będzie można także obejrzeć wystawę przyrodniczą.

Szczegółowe informacje o akcji „Choinka od leśnika” znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw biorących udział w przedsięwzięciu.

*

- Dla wszystkich osób, które nie wyobrażają sobie świąt bez choinek z lasu, w tym roku pilscy leśnicy przygotowali do sprzedaży ponad 3 tysiące świątecznych drzewek. W większości są to świerki, ale wśród kupujących coraz większym powodzeniem cieszą się sosny. Ceny świerków nie są wysokie, a więc warto je kupić z legalnego źródła, aby nie narażać się na konieczność zapłaty 500-złotowego mandatu, który może nałożyć straż leśna za kradzież choinki z lasu - dodaje rzecznik Wolska. - Świąteczne drzewka kupione w nadleśnictwach najczęściej kosztują tyle ile w ubiegłym roku. Za świerka mierzącego 1,5 metra zapłacimy ok. 25 złotych, zakup wyższego drzewka (do 2,5 m) to wydatek średnio 35 zł. Natomiast ceny ponadtrzymetrowych choinek zaczynają się od 65 złotych. Tańsze są sosny, które już od kilku lat w okresie świątecznym coraz częściej goszczą w naszych domach, co spowodowane jest zapewne dłuższą trwałością tych drzewek. Za ponadmetrową sosnę trzeba zapłacić ok. 15 zł, a za wyższe drzewko ok. 25 złotych.

Tradycyjnie choinki przekazane przez leśników wprowadzą świąteczny nastrój w szkołach, kościołach, urzędach oraz na głównych placach wielu miast.

foto: Jarosław Ramucki

Komentarze