Pilskim pomysłem zachwyciła się Polska

Pilskim pomysłem zachwyciła się Polska

Manet, Picasso, Matejko czy da Vinci. Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile te nazwiska nie są obce. W ramach akcji "Otwarta Szkoła" nauczyciele wraz z uczniami postanowili stworzyć Galerię Żywych Obrazów. Obrazów tych właśnie twórców.

Jak powstało dzieło jednego z najsławniejszych impresjonistów Claude'a Moneta "Śniadanie na trawie"? Klasa zamieniała się w barwną łąkę, a dzieci nie tylko stały się postaciami ze znanych dzieł sztuki, ale również - przy pomocy dorosłych - przygotowały scenografię i kostiumy.

- Bardzo się cieszę, że dzieci się tak zaangażowały. Miała to być nauka poprzez zabawę, ale to nie do końca była tylko zabawa, bo przede wszystkim dzieci dużo się tu nauczyły - planowania, projektowania, praktycznego działania - mówi Małgorzata Paradowska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 12 w Pile.

A te praktyczne umiejętności bardzo chwalą rodzice. Im idea utworzenia Galerii Żywych Obrazów bardzo się spodobała. Mówili, że dzieci z własnej inicjatywy zgłaszały się do tego programu.

Żywe reprodukcje obrazów takich jak Dama z łasiczką, czy Ostatnia Wieczerza – Leonarda da Vinci, Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, Dziewczynka w niebieskim kapeluszu - Stanisława Wyspiańskiego i innych wybitnych malarzy robią wrażenie.

- Nasza akcja "Szkoła otwarta na sztukę" pokazała, że zarówno nauczyciele, jak i dzieci i rodzice chcą i angażują się w pewne projekty - mówi Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile. A jednym z priorytetów jest zasada: przez zabawę do nauki. Tym razem nauczyciele z pilskiej "Dwunastki" postanowili uczniom przybliżyć świat sztuki i zachęcić ich do kreatywnego myślenia.

- Z czym kojarzy się sztuka? Tak małym dzieciom sztuka kojarzy się na pewno z obrazami, z malarstwem i stąd pomysł, żeby zrobić coś w tym kierunku. Postanowiliśmy, że odtworzymy obrazy wybitnych artystów - mówi Karolina Breda, nauczyciel plastyki w SP 12 w Pile. Dzięki temu dzieci mają szansę nie tylko poznać sztukę, ale też - co ważne - nauczyć się pracy w grupie.

- Dzieci musiały stanąć koło siebie, współpracować, współdziałać. Dać się wdrożyć w różne role, przedstawiając obrazy grupowe. Dzieci, które były eksponowane pojedynczo wzmocniły swoją samoocenę - mówi pedagog Monika Bekerdowska.

Zdjęcia żywych obrazów można oglądać w głównym holu szkoły oraz w internecie. Już niedługo pojawi się także kalendarz na nowy rok, prezentujący prace uczniów szkoły.

Komentarze