Komisja Obrony Narodowej odwiedziła Kalisz Pomorski. Było to jedno z posiedzeń wyjazdowych zespołu poselskiego. Tematami spotkania były między innymi współpraca pomiędzy siłami zbrojnymi RP a samorządem terytorialnym oraz inwestycje na poligonie drawskim. Członkowie komisji odwiedzili również Mirosławiec.
Komisja sejmowa rozpoczęła swoją wizytę od spotkania w Pałacu Wedlów. Następnie spotkała się z przedstawicielami Kalisza Pomorskiego. Podczas spotkania przekazano informację na temat zasad oraz efektów współpracy Sił Zbrojnych RP z organizacjami pozarządowymi.
- Temat jest niezwykle istotny dlatego, że wojsko jest determinantem rozwoju lokalnych społeczności. Największy pracodawca na danym terenie dysponuje często olbrzymim budżetem. Nie ukrywam że patrząc na przykład Wałcza wojsko jest niewątpliwie największym pracodawcą – mówi Paweł Suski, poseł PO, członek Komisji Obrony Narodowej.
Po zakończeniu spotkania członkowie komisji przenieśli się do Karwic, gdzie rozmawiano o planach inwestycyjnych w Drawsku Pomorskim. Zorganizowano także pokaz obiektów poligonowych. - Miejmy nadzieję, że spotkanie przyniesie jeszcze większe korzyści. Liczymy na inwestycje, ale przede wszystkim na pracę dla naszej społeczności lokalnej oraz rozwój infrastruktury drogowej –
mówi Tomasz Kołtun, zastępca burmistrza Kalisza Pomorskiego.
Komisja Obrony Narodowej przed Kaliszem Pomorskim odwiedziła również Gdynię i Bydgoszcz. Dzięki takim wizytom członkowie komisji mogą sprawdzić, jak wydawane są pieniądze otrzymane przez daną jednostkę. Ministerstwo Obrony Narodowej na modernizację jednostek wojskowych chce przeznaczyć 100 miliardów złotych. Dzięki temu nasza armia może zostać wyposażona w nowe okręty czy śmigłowce.
- Realizowana modernizacja techniczna sił zbrojnych to jeden z największych programów inwestycyjnych państwa polskiego, który musi oddziaływać na polską gospodarkę. Inwestując w bazę w Mirosławcu znacznie zwiększymy liczbę etatów wojskowych i cywilnych - mówi Czesław Mroczek, sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej,
Podczas spotkania w Mirosławcu poinformowano o wdrożeniu programu bezzałogowych środków rozpoznawczych. Jednostka w Mirosławcu jako pierwsza w Polsce ma otrzymać drona. Wiąże się to ze zmianą nazwy ośrodka na Dwunastą Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych.
Komentarze