Zrealizowana 22 listopada br. Konferencja Aktywnego Rozwoju pokazała jak ważnym tematem i jednocześnie potrzebą naszych czasów jest uczenie się przez całe życie. Podczas wykładów oprócz prezentacji Modelu kształcenia przez całe życie, opracowanego w ramach projektu „PI: Nowy model kształcenia przez całe życie w budowaniu potencjału rozwojowego uczelni” poruszano kwestie rozwoju osobistego, komunikacji międzypokoleniowej, zmian w zakresie roli szkół wyższych w kształceniu ustawicznym oraz potrzeby planowania drogi rozwoju osobistego i zawodowego przez każdego człowieka.
Uczestnicy konferencji podkreślali chęć udziału w podobnych przedsięwzięciach. Jedna z uczestniczek konferencji powiedziała: -
Udział w konferencji był dla mnie motywacją do rozwoju, zaczęłam zastanawiać się nad dotychczasowym przebiegiem własnej drogi rozwoju, może czas coś zmienić?
Konferencja była połączona z dwudniowymi warsztatami dla kadry dydaktycznej i kierowniczej uczelni, których celem było upowszechnianie Modelu kształcenia, opartego na koncepcji dzielenia się wiedzą z elementami coachingu i mentoringu oraz wskazanie możliwości jego wdrożenia do oferty edukacyjnej uczelni. Jak podkreślił uczestnik warsztatów: - Tego typu przedsięwzięcia powinny być organizowane częściej. Inny zaś dodaje: - Świetne warsztaty – profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone.
- Przemiany społeczne jakie dokonują się w naszych czasach otwierają nowe obszary zarówno dla uczelni, jak i dla osób, które rozumieją potrzebę kształcenia przez całe życie - najważniejsza jest jednak gotowość na zmiany i realizowanie w praktyce zasad dzielenia się wiedzą, opartego o skuteczną komunikację międzypokoleniową - podsumowuje kierownik projektu p. dr Monika Kłos.
Komentarze